Plány EU pro řešení migrace: posílit ochranu vnější hranice a více spolupracovat s Afrikou

Lepší ochrana vnější hranice Evropské unie a těsnější spolupráce s dalšími státy, především v Africe, je součástí nejnovějších plánů EU na řešení migrační problematiky. Shodli se na tom šéfové států a vlád osmadvacítky ve středu večer a ve čtvrtek na neformálním summitu v Salcburku.

Salcburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk (uprostřed), předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (napravo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz (nalevo)

Předseda Evropské rady Donald Tusk (uprostřed), předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (napravo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz (nalevo) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska hodlají státy například jako prioritní prodiskutovat nedávný návrh Evropské komise k roku 2020 výrazně posílit pravomoci unijní pobřežní a pohraniční stráže a na 10 000 lidí zvýšit její personál.

Předseda komise Jean-Claude Juncker před novináři poznamenal, že nad tímto návrhem panuje v zásadě shoda, ač ne všichni premiéři či prezidenti už teď souhlasí úplně se všemi detaily návrhu.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na společné tiskové konferenci s Junckerem a Tuskem označil Egypt za zemi, která bude v severní Africe pro Evropskou unii klíčovou. Na polovinu prosince je podle něj plánován do Vídně společný summit EU se státy Africké unie.

Boj proti pašerákům

Hlavy států a šéfové vlád se ve čtvrtek zabývali bezpečnostními tématy, jako jsou posilování přeshraniční spolupráce policie a justice, ochrana vnějších hranic a kybernetické hrozby. Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) byl výsledek pozitivnější než ve středu, kdy se objevily spory kolem přerozdělování migrantů a možných finančních kompenzací pro přetížené země.

Lídři se podle něj shodli na potřebě chránit hranice unie prostřednictvím spolupráce se severoafrickými státy a bojem proti námořním pašerákům lidí.

Británie by měla uspořádat další referendum o brexitu, řekl Babiš pro BBC

Číst článek

„Zdůraznil jsem, že operace Sophia je hrozně důležitá, aby se v ní pokračovalo,“ prohlásil Babiš, podle něhož musí Evropská unie vytvořit podmínky pro vyjednávání s Libyí. Mise bojující proti pašerákům lidí ve Středozemním moři - zahájená před třemi lety - podle Bruselu výrazně přispívá ke snižování počtu migrantů přicházejících do Evropy.

Český premiér během čtvrtečního jednání vznesl otázku, na co budou vyčleněny nové posily evropské pohraniční agentury Frontex, jejíž výrazné rozšíření ze stovek lidí na 10 tisíc navrhl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Odpověď prý nedostal a v říjnu hodlá navštívit přímo vedení agentury a probrat možnosti její další práce. Těžiště činnosti Frontexu by podle Babišových představ mělo spočívat v navracení přistěhovalců do zemí jejich původu či tranzitních států.

Cílem jednání summitu v bezpečnostní oblasti byla podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska mimo jiné větší pružnost a akceschopnost v oblasti internetové kriminality. Podle Babiše se politici zabývali například nebezpečím šíření falešných zpráv a manipulací. Neformální schůzka však žádné závazné závěry nepřinesla, jak dodal český premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme