Američtí vojáci zůstanou v Iráku zhruba čtyři roky
Washington stále obhajuje před světem svůj vojenský zásah v Iráku. Americká ústřední zpravodajská služba CIA ale potvrdila, že nedoporučila, aby prezident George Bush zahrnul do lednové zprávy o stavu unie informaci o tom, že se Irák pokoušel obstarat uran v Africe. Bílý dům ale o tomto doporučení nevěděl, oznámila to televize CBS.
Americká vláda tento týden přiznala, že Bushovo tvrzení o iráckém uranu nebylo pravdivé a že dokumenty o připravovaném obchodu s Nigerem byly falešné. Tvrzením o iráckých zbraní hromadného ničení přitom Bush obhajoval přípravy na válku v Iráku.
George Bush ale Američanům o iráckých zakázaných zbraních nelhal a nemusí se proto nikomu omlouvat. V televizi CNN to prohlásil americký ministr zahraničí Colin Powell, který je v delegaci prezidenta Bushe na jeho africké cestě.
Američtí vojáci nasazení v Iráku přitom zůstanou v zemi až čtyři roky. Vyplynulo to z prohlášení velitele invaze do Iráku generála Tommyho Frankse. V Iráku je nyní asi 150.000 amerických vojáků, kteří denně čelí až pětadvaceti útokům od Iráčanů.
Proto američtí senátoři jednomyslně odsouhlasili rezoluci, která doporučuje prezidentovi Bushovi požádat NATO a OSN o pomoc v Iráku. Sspojené státy stojí operace v Iráku každý měsíc skoro čtyři miliardy dolarů a od ukončení hlavních vojenských operací, tedy od 1. května, přišlo v Iráku o život 31 Američanů.