Američtí vojáci zůstanou v Iráku zhruba čtyři roky

Washington stále obhajuje před světem svůj vojenský zásah v Iráku. Americká ústřední zpravodajská služba CIA ale potvrdila, že nedoporučila, aby prezident George Bush zahrnul do lednové zprávy o stavu unie informaci o tom, že se Irák pokoušel obstarat uran v Africe. Bílý dům ale o tomto doporučení nevěděl, oznámila to televize CBS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

irácké ulice

irácké ulice | Foto: Jiří Hošek

Americká vláda tento týden přiznala, že Bushovo tvrzení o iráckém uranu nebylo pravdivé a že dokumenty o připravovaném obchodu s Nigerem byly falešné. Tvrzením o iráckých zbraní hromadného ničení přitom Bush obhajoval přípravy na válku v Iráku.

George Bush ale Američanům o iráckých zakázaných zbraních nelhal a nemusí se proto nikomu omlouvat. V televizi CNN to prohlásil americký ministr zahraničí Colin Powell, který je v delegaci prezidenta Bushe na jeho africké cestě.

Američtí vojáci nasazení v Iráku přitom zůstanou v zemi až čtyři roky. Vyplynulo to z prohlášení velitele invaze do Iráku generála Tommyho Frankse. V Iráku je nyní asi 150.000 amerických vojáků, kteří denně čelí až pětadvaceti útokům od Iráčanů.

Proto američtí senátoři jednomyslně odsouhlasili rezoluci, která doporučuje prezidentovi Bushovi požádat NATO a OSN o pomoc v Iráku. Sspojené státy stojí operace v Iráku každý měsíc skoro čtyři miliardy dolarů a od ukončení hlavních vojenských operací, tedy od 1. května, přišlo v Iráku o život 31 Američanů.

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme