Jen 27 procent afrických zdravotníků je očkovaných proti covidu, podle WHO se i málo testuje

Jen 27 procent afrických zdravotníků, tedy asi každý čtvrtý, má dokončené základní očkování proti covidu-19. Tento odhad ve čtvrtek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Zdravotníci v Africe tak podle ní zůstávají bez klíčové ochrany proti nákaze koronavirem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrická republika patří podle Ivy Sojkové k zemím, které šíření koronaviru zvládají dobře. Na snímku obyvatelé města Pretorie.

Občané jihoafrického města Pretoria dodržující protiepidemická opatření | Foto: Siphiwe Sibeko | Zdroj: Reuters

„Většina pracovníků ve zdravotnictví v Africe stále není očkovaná a zůstává nebezpečně vystavená vážným následkům (infekce),“ uvedla podle agentury AFP šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová. Dodala, že očkování zdravotníků je důležité i kvůli ochraně pacientů.

V celé africké populaci je míra proočkovanosti pochopitelně ještě výrazně nižší než mezi místními zdravotníky. Podle statistik na webu deníku The New York Times má v Africe alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 jen každý desátý obyvatel. V Evropě je to podle listu 62 procent lidí.

V západní a střední Africe bylo za pět let naverbováno k boji 21 tisíc dětí, vyplývá ze zprávy UNICEF

Číst článek

Podle Moetiové Afriku trápí také nedostatek zdravotnického personálu. V 16 zemích podle ní připadá na každého z nich více než 1000 obyvatel.

Afrika zároveň ve srovnání s Evropou či Severní Amerikou dlouhodobě hlásí velmi málo případů koronavirové infekce, což ovšem může být dáno nedostatečným testováním. Podle WHO se nyní na kontinentu po skoro čtyřech měsících poklesu počty nových nákaz stabilizovaly, přičemž na přelomu roku lze očekávat opětovný nárůst.

V Africe se v posledních dnech také objevily případy nové varianty koronaviru, kterou experti již stačili vyhodnotit jako „znepokojivou.“ Varianta, zatím pojmenovaná B.1.1.529, může podle BBC mít až dvakrát více mutací než momentálně dominující varianta Delta, a mohla by tak v případě rozšíření snížit efektivitu současných vakcín.

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme