Zvrat v kauze zcizeného notebooku: uživatel žaluje původního majitele
České soudy se budou zřejmě brzy zabývat kuriózním případem. Když nejmenovanému mladému muži ukradli notebook, začal pomocí skryté aplikace sledovat jeho nové majitele. Fotky a další informace předal policii a nakonec je zveřejnil na svém blogu. Po zveřejnění případu se o všem dozvěděl i nový majitel, který notebook odnesl na policii. Teď chce ale na původního majitele počítače podat trestní oznámení za ilegální odposlech.
Právník Oldřich Choděra je ale přesvědčen, že původnímu majiteli v tomto případě nehrozí vůbec nic. „Byl to majitel notebooku, který mu byl odcizen. Jestli někdo koupil notebook, tak měl zvážit, zda notebook skutečně patří tomu, od koho jej kupuje, nebo byl kradený,“ myslí si Choděra. V případě současných majitelů se podle Choděry může jednat o trestný čin podílnictví.
Teoreticky existuje možnost podat civilně právní žalobu na ochranu osobnosti, upozorňuje ale Choděra na to, čeho by se mohli domáhat noví majitelé. „Soud by ale zvažoval mezi právem vlastníka hledat svoji odcizenou věc a mezi tím, co ten, kdo notebook v podstatě neoprávněně koupil, s ním dělá,“ dodává.
Záleželo by prý na tom, co konkrétně bude zveřejněno. „Kdyby v tomto konkrétním případě dotyčný řekl ano, tady vidíte zloděje, který mi odcizil notebook a on to nebyl zloděj, on ten notebook koupil, pak by to asi bylo nepravdivé a mohli by se domáhat ochrany práva osobnosti,“ upozorňuje Choděra.
„Před řadou let se vycházelo z toho, že zloděj, který vám vleze do bytu, může něco odcizit a když bude dopaden, dostane laicky pár facek. Nemohl počítat s tím, že utrpí těžkou újmu na zdraví. Dnes jsou útoky čím dál agresivnější, zloděj, který se někam vloupá, je ochoten člověka zabít. S tím počítá i vývoj judikatury. Toleruje se, že na zloděje jsou připraveny určité nástrahy, které zloděje mohou poškodit,“ uzavírá Choděra.