Zmije? Největšími zvířecími zabijáky jsou v Česku včely a klíšťata, ukazují statistiky
Bojíte se, že vás v létě uštkne zmije nebo vás smrtelně zraní kůň? Dávat pozor byste si měli spíše na klíšťata, včely, vosy a sršně. Právě tito tvorové soupeří o první příčku v žebříčku nejnebezpečnějších zvířat Česka, jak vyplývá z dat statistického úřadu o úmrtnosti v letech 2008 až 2018.
Za deset let zvířata způsobila smrt 162 lidí. Toto číslo netvoří ani tisícinu procenta v rámci celkového počtu úmrtí na území České republiky.
Pro představu: alkohol způsobí za rok stokrát více úmrtí než zvířata. Smrtelný pád z koně je asi tak pravděpodobný, jako smrt způsobená zásahem blesku.
Přenašeči nemocí
Smrtelné nebezpečí pro člověka nejčastěji vyplývá především z nemocí, které zvířata přenášejí, případně z alergických reakcí na jejich jed, než z útoku samotného.
V Česku jsou nejnebezpečnější včely, vosy a sršni, jejichž bodnutí může způsobit až fatální alergickou reakci. Za deset let tak zemřelo 44 lidí.
„Včelí bodnutí je pro alergiky na včelí jed nebezpečné. Sama si pamatuji úmrtí včelaře po jednom bodnutí následkem anafylaktického šoku. Alergici jsou i mezi včelaři,“ řekla serveru iROZHLAS.cz předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.
Pokud člověk na včely alergický není, nemusí mít z těchto živočichů strach. Experti říkají, že průměrný člověk zvládne přežít přes tisíc bodnutí. Rekordmanem je v tomto směru Johannes Rellek ze Zimbabwe, který jich v roce 1962 přežil 2443.
Klíšťata a nemoci, které přenášejí
Číst článek
Na druhém místě jsou klíšťata, která přenáší klíšťovou encefalitidu. Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem této nemoci. Ročně se encefalitidou podle dat Státního zdravotnického úřadu nakazí průměrně 615 lidí. Úmrtnost u tohoto onemocnění se podle lékařů pohybuje mezi jedním až dvě ma procenty.
„Jedinou cílenou a spolehlivou ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Jen zásadní zvýšení proočkovanosti co největší části populace může vést k poklesu nemocnosti. Počet nakažených u nás už čtvrtým rokem stoupá, i když se proočkovanost alespoň jednou dávkou vakcíny zvýšila na 29 procent. Tato úroveň proočkovanosti ale stále nestačí,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz epidemiolog Rastislav Maďar.
Podle studie GatesNotes je světově nejnebezpečnějším zvířetem komár. Nemoci, které přenáší, se ročně nakazí více než 700 milionů lidí a zhruba milion z nich zemře. Nejnebezpečnější z chorob je malárie. Čeští komáři hrozí jen nepatrným zlomkem tohoto čísla - za posledních deset let mají na svědomí život jediného člověka.
Ve světe jsou nebezpečím také psi. Ročně způsobí smrt kolem 25 000 lidí, a to z velké části kvůli vzteklině, kterou na člověka přenesou.
V Česku ovšem nebyl za sledované období zaznamenán jediný případ vztekliny. Ve všech deseti případech, kdy smrt způsobil pes, lidé zemřeli v důsledků napadení nebo pokousání. Naposledy loni v prosinci, kdy 38letou ženu usmrtil na Chrudimsku sousedův vlčák.
Pozor na silnicích
Podstatnou položku seznamu, kdy umírá po střetu se zvířetem člověk, tvoří i dopravní nehody. Podle dopravní policie došlo k k takovým případům za deset let 84 951krát. V 95 procentech šlo o střet vozidla s lesní zvěří.
Na českých silnicích těchto nehod za poslední pět let přibývá. Podle policejních statistik stoupl počet nehod se zvěří z téměř 7500 na víc než 12 000 případů ročně.
Lesní zvěř je pro řidiče stále větším rizikem. Loni došlo ke 12 tisícům nehod, nejvíce za pět let
Číst článek
Srážky byly ve většině případů fatální pro zvíře – lidskou oběť si vyžádaly pouze ve 14 případech. Druh sražené zvěře eviduje a značí mapa Centra dopravního výzkumu na stránce srazenazver.cz. Z jejich statistiky vychází, že nejčastěji bývá sražen srnec, a to přibližně šestkrát častěji než divočák, který je na druhém místě.
Hadi, krokodýli a lvi
V České republice žije jen několik málo jedovatých živočichů. Nejznámější je jediný jedovatý had žijící v Česku – zmije obecná. Podle statistiky Prague Medical Record zmije uštknou průměrně 13 lidí ročně.
„Zmije pro člověka nejsou nebezpečné, jejich toxin je slabý a je ho malé množství. Za posledních 30 let si myslím byl jediný případ, který skončil smrtí,“ uvádí herpetolog Roman Rozínek. Zmíněným případem byl padesátiletý muž, který zemřel v roce 2000 v mostecké nemocnici na agresivní alergickou reakci na zmijí jed.
Nezabíjejí ale jen zvířata přirozeně žijící na našem území. Podle statistik v roce 2010 usmrtil ve Zlínském kraji zhruba 75letého muže krokodýl.
O případu ovšem nejsou žádné bližší informace. Neslyšel o něm ani předseda České asociace pro chov a ochranu krokodýlů Pavel Moucha, žádné informace nemají zlínská městská policie ani Zoo Zlín, kde od jejího založení nebyla jediná smrtelná nehoda.
Ženu, kterou uštkla mamba zelená, zabil neurotoxin hadího jedu. Potvrdila to pitva
Číst článek
„Můžeme potvrdit, že v našich statistikách tento případ skutečně je. Byl zaznamenán zlínskou matrikou, takže nešlo o úmrtí v zahraničí,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Pavel Hortig z oboru komunikace ČSÚ.
Dalším exotickým zvířetem, které zabíjelo, byla mamba zelená, která uštkla svou majitelku, unikla z bytu v pražských Hlubočepech a zalarmovala tak celou metropoli. Majitelka po pár dnech v nemocnici zemřela.
Mamba a krokodýl nejsou jediná exotická zvířata, která Češi chovají jako domácí mazlíčky. Nepovolený chov lvů se loni stal osudným chovateli na Vsetínsku. Byl nalezen mrtvý v kotci s lvem a lvicí. Aby se k němu policie dostala, obě šelmy zastřelila.