„Celková úroda obilovin se bude dále zpřesňovat, ale pravděpodobně bude nejnižší od roku 2018,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
„Výsledky hlasování se nesmí zveřejnit do uzavření poslední volební místnosti na území EU, což je v Itálii v neděli v 23.00,“ říká první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.
Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku ale hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,3 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Opačný vývoj měly zejména brambory, které se dostaly na nejvyšší ceny od začátku roku, a jablka. Celkově ale většina potravin v květnu podle Českého statistického úřadu zlevnila.
Lihoviny se v dubnu prodávaly meziročně o 10,4 procenta dráž, cena vína stoupla o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta a tabákových výrobků o 7,1 procenta.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v úterý na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Hodnota živočišné produkce naopak díky vyšším cenám všech hlavních komodit ve výrobě o 6,9 procenta stoupla. I tak ale s 53,7 procenta podíl rostlinné produkce převažoval nad živočišnou.
Ukrajinských školáků přibylo ve školním roce 2022/23 oproti předchozímu roku pětinásobně, říkají data Českého statistického úřadu. Podle nich přibývá i deváťáků nebo dětí v přípravných třídách.
Zatímco ve srovnání s prvním čtvrtletím český hrubý domácí produkt roste, meziročně zaznamenal Český statistický úřad mírný pokles. Vývoj vysvětlují změny ve spotřebě domácností i stavy zásob.
Ve srovnání s loňským květnem tržby za nepotravinářské zboží klesly o 9,2 procenta a za potraviny o 6,4 procenta. Naopak tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 11,5 procenta.
HDP loni v meziročním srovnání rostl v každém čtvrtletí, postupně ale růst zpomaloval. Bilanci ve čtvrtém čtvrtletí negativně ovlivnily zejména klesající výdaje na konečnou spotřebu domácností.
Na šířené nepravdivé informace o průběhu voleb, sčítání a provozu webové stránky Volby.cz reaguje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Jan Cieslar z Českého statistického úřadu.
Sociální zařízení ale podobnou chybu odmítá. Volební komise byla složená z úředníků, kteří na regulérnost voleb dohlíželi. Volební výsledky navíc ukazují, že hlasy byly rozprostřeny napříč kandidáty.
Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly.
Kvůli vysoké inflaci, energetické krizi a poklesu reálných mezd si zaměstnanci nemohou dovolit nenadálé výdaje. Do těch nyní spadají i účty za energie.
V červenci byl deficit obchodu s ropou a zemním plynem meziročně vyšší o 24,6 miliardy korun. Příznivý vliv má naopak obchod s motorovými vozidly a elektřinou.
Největší zdražení se týká energií a potravin. Ačkoliv inflace stále vzrůstá, podle Českého statistického úřadu jde o nejmírnější měsíční nárůst od letošního února.
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ česká ekonomika v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 4,8 procenta. To je výraznější růst, než statistici původně předpokládali.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let.
Zatímco v roce 2019 se jich v České republice uskutečnilo 224, o rok později to bylo 114. Jedná se o nejmenší počet konaných hudebních festivalů za posledních 12 let.
Český statistický úřad se potýká s technickými problémy, a sčítání lidu tak zatím nefunguje. Kdy bude systém opět fungovat, není jasné, jak v rozhovoru pro Radiožurnál řekl šéf úřadu Marek Rojíček.