Zubaři chtějí zrušit povinný souhlas obou rodičů při ošetření dítěte

Česká stomatologická komora dnes oznámila, že žádá o zrušení povinného souhlasu obou rodičů při ošetření dítěte. Od začátku dubna platí nařízení, podle kterého mají lékaři žádat souhlas obou rodičů s ošetřením jejich dítěte. A prakticky ode dne, kdy zákon vstoupil v platnost, se objevují udivené reakce rodičů, kteří zjišťují, že se to vztahuje i na naprosto rutinní zákroky. Může jít třeba o prostý odběr krve nebo také ošetření u zubaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní pohotovost

Zubní pohotovost | Foto: Jana Káninská

Oba rodiče nejsou vždycky včas k zastižení, nebo dokonce nespolupracují.

Lékaři musí u dětí často rovnat zuby tak, že vytrhnou i několik stálých zubů. Podle právníků to nepůjde bez souhlasu obou rodičů. Oba budou muset souhlasit i s lokálním umrtvením v ústech. A vyšetření není dobré odkládat. Nejde jen o to, jak bude dítě vypadat, ale i o to, že špatně rostlé zuby se mohou snadněji zkazit.

„Chystáme technickou novelu, která podstatným způsobem zjednoduší získávání souhlasu rodičů se závažnými zákroky u dětí,“ říká náměstek ministerstva zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli předseda České stomatologické komory ČR Pavel Chrz a náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek

Závažnými zákroky jsou podle zákona myšleny takové zákroky, které mohou dlouhodobě negativně ovlivnit zdravotní stav dítěte.

Podle Plíška by do tohoto výkladu nemělo být zahrnuto očkování nebo preventivní prohlídky. Zdravotní stav dítěte mohou ale podle lékařů dlouhodobě negativně ovlivnit i zdánlivě lehké zákroky nebo výkony.

„Proto my do novely jednoznačně dáme, že je to u těch výkonů, které skutečně podstatným způsobem ovlivní další zdravotní stav dítěte. Zároveň tam upřesníme, že když není možné z objektivních důvodů získat druhého rodiče, že stačí souhlas jednoho z nich,“ vysvětluje Plíšek.

Podle předsedy České stomatologické komory Pavla Chrze se problém týká mnoha dětských pacientů.

„V mnoha případech chodí děti na ošetření s babičkou nebo dědečkem a ti samozřejmě nejsou vůbec kompetentní k tomu, aby jakýkoli souhlas dali. Rodiče do ordinací někdy velmi obtížně dostáváme,“ říká Chrz.

Podle Martina Plíška může jeden rodič dát druhému obecnou plnou moc pro poskytnutí zdravotních služeb u zubaře. Tuto možnost vítá Pavel Chrz:

„Rád slyším, že plná moc je možná, ale právníci, se kterými jsme měli možnost hovořit, a to i z Ústavu státu a práva, advokáti a soudci, kteří o tom pak budou rozhodovat, ale říkají, že ne.“

To by ale znamenalo, že by do ordinace museli přijít oba rodiče. „Pakliže by se dělal nějaký zákrok, který by vyžadoval souhlas obou rodičů, potom by museli přijít oba, což je poněkud nešťastné,“ myslí si Chrz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců mluví o souhlasu rodičů se zákrokem u dětí ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Podle něj ani sami lékaři nevědí, kdy musí mít souhlas obou rodičů a kdy ne.

„Nevědí a musí se spolehnout na to, co jim především řeknou právníci. Stanovisko ministerstva zdravotnictví je strašně fajn věc, ale o případném sporu budou rozhodovat právníci, ne ministerstvo zdravotnictví,“ dodává Chrz.

„Po novele je souhlas jednoho rodiče nutný k úplně každému zákroku u dítěte pod 18 let, dvou rodičů potom tehdy, může-li zákrok podstatným způsobem ovlivnit zdravotní stav nebo kvalitu života dítěte,“ řekl Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Dodal, že při ošetření zubu nejspíš nepůjde o podstatný zásah, ale nikdo si tím nemůže být jistý, protože o tom nakonec vždycky rozhodne soud.

Lenka Militká, Jan Richter, Michaela Vydrová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme