Zhruba každý čtvrtý člověk někdy podle globálního průzkumu Transparency International uplácel

Korupce je problémem ve většině zemí světa, vyplývá z rozsáhlého výzkumu Transparency International. Ať už se jedná o drobné pozornosti úředníkům nebo předražené zakázky za miliony. Takzvaný Globální barometr korupce zjišťoval zkušenosti a názory 14 tisíc lidí ze 107 států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Většinu obyvatel korupce pobuřuje. Česká republika na tom ovšem podle průzkumu není ještě tak špatně.

„Výzkum ukázal, že v celosvětovém měřítku dal jeden ze čtyř respondentů úplatek, Česká republika je na tom o něco lépe. I když situace není dobrá, nejsme v celosvětovém srovnání nějakou černou ovcí,“ prozradil provozní ředitel Transparency International Radim Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Hanžlová se zajímala o výsledky Globálního barometru korupce

Podrobné závěry zveřejní organizace až dnes odpoledne. Už teď je prý ale jasné, co je potřeba změnit.

„Zákon o státním zastupitelství, zákon o státní službě, o financování politických stran, o zveřejňování smluv na internetu. Všechno to jsou věci, které jsou ve vysoké míře rozpracovanosti, jsou v nějakém legislativním procesu a měly by být dotaženy,“ upozornil Bureš.

Jen nové zákony ovšem podle něj nestačí. Lidé je totiž musí také ctít a dodržovat. A vědět, že za jejich porušení bude následovat trest.

Jitka Hanžlová, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme