Využívání veřejných peněz na soukromý Zemanův spor není trestným činem, potvrdili městští žalobci
Definitivní tečku za případem údajného zneužívání veřejných financí na soukromý spor Miloše Zemana se Zdeňkem Šarapatkou udělalo Městské státní zastupitelství v Praze. Serveru iROZHLAS.cz to v úterý řekl jeho mluvčí Aleš Cimbala. Žalobci tak potvrdili dřívější rozhodnutí elitních detektivů a Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, kteří shodně konstatovali, že takové jednání není trestným činem.
Žalobci podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly vykonávali nad případem dohled. I přesto neshledali jak u závěrů policie, tak ani u závěrů obvodního státního zástupce žádné pochybení.
Jak se soudil Zeman: dekáda procesů prezidenta, Hradu a jeho zaměstnanců
Číst článek
„Věc byla policejním orgánem uložena ad acta, kdy tento postup byl státním zastupitelstvím akceptován. Ve věci vykonalo dohled zdejší státní zastupitelství, kdy podnět k výkonu dohledu byl shledán jako nedůvodný,“ odpověděl Cimbala na dotaz redakce.
Definitivně tak končí spekulace o tom, zda bylo využití veřejných financí na soukromý spor Miloše Zemana se Zdeňkem Šarapatkou trestným činem.
Že Hrad takto veřejné prostředky využívá, zjistil server iROZHLAS.cz v červenci loňského roku na základě informačního zákona. „Právní služby jsou hrazeny z rozpočtové položky KPR 5166-10-16 – konzultační, poradenské a právní služby,“ odpověděl tehdy hradní šéf legislativního odboru Václav Pelikán.
Tento přístup prezidentské kanceláře kritizovali v minulosti protikorupční organizace. Jako třeba Transparency Internetional.
„Pokud v tom sporu (prezident Miloš Zeman, pozn. red.) vystupoval jako fyzická osoba, tak si měl všechny náklady spojené s tím řízením hradit jako soukromá osoba. Kancelář prezidenta republiky slouží pro oficiální, pracovní účely prezidenta republiky. Nikoliv jako podpora jeho vedlejších zájmů nebo problémů,“ odpověděl serveru iROZHLAS.cz právník Transparency Internetional Petr Leyer.
Dnešní rozhodnutí NS, jež jsem obdržel a v němž soudce NS na poslední chvíli zastavil chystanou exekuci na Miloše Zemana, protože by mu "hrozila závažná újma", chtě nechtě evokuje, že pokoutní schůzky předsedy a místopředsedy NN s Mynářem nesou ovoce. Exekuci, kterou
— zdeněk šarapatka (@zdeneksarapatka) January 27, 2023
A stejně reagoval na dotaz redakce i advokát Ondřej Preuss. „Úhradu za takové služby, pokud se jedná o soukromou záležitost prezidenta republiky, nemůže financovat státní rozpočet. Měl by ji hradit prezident republiky ze svých vlastních prostředků,“ shoduje se s Leyerem.
Přesto podle Seznam Zpráv už loni na podzim vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) konstatovali, že platit soukromý Zemanův spor z hradních peněz je sice možná proti předpisům, nejde ale o trestný čin. Což ostatně potvrdilo i Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Podle tamního státního zástupce se však mohla celá věc stát součástí kontoly NKÚ, na jejíž výsledky veřejnost stále čeká.
Žaloba na Zemana
Soudní při mezi Milošem Zemanem a jeho bývalým poradcem z doby jeho premiérství v letech 1998-2002 Zdeňkem Šarapatkou odstartovalo Zemanovo vystoupení v televizi Barrandov.
Výrok prezidenta Miloše Zemana o Zdeňku Šarapatkovi v rozhovoru na televizi Barrandov
Ten totiž v listopadu 2017 v rozhovoru s Jaromírem Soukupem prohlásil, že Šarapatku vyhodil z úřadu vlády pro neschopnost. Šarapatka ale ve skutečnosti odešel po dohodě, a tak prezidenta zažaloval pro ochranu osobnosti a požadoval omluvu. Soudy postupně daly Zemanově exporadci za pravdu a Šarapatka docílil omluvy ministerstva financí.
Ústavní soud ale platný verdikt zrušil. A to proto, že exprezidentův výrok podle soudců nesouvisel s výkonem prezidentské funkce. Bylo tedy nutné žalovat nikoliv prezidenta jako instituci, ale přímo Miloše Zemana.
Sporem se tak zabýval okresní soud v Rakovníku a následně i Krajský soud v Praze. Oba shodně nařídily Zemanovi, aby se Šarapatkovi omluvil.
Zeman se zatím nemusí omlouvat Šarapatkovi za výrok o neschopnosti, rozhodl Nejvyšší soud
Číst článek
Do celé kauzy nakonec zasáhl ještě Nejvyšší soud, ke kterému se hradní advokát Nespala odvolal. Jeho senát letos na konci ledna rozhodl, že se Zeman nemusí omlouvat do doby, než o celé věci Nejvyšší soud definitivně rozhodne. Šarapatka tak omluvu nemůže vymáhat ani formou exekuce, jak původně zamýšlel.
Zemanův bývalý poradce si pak v reakci na stanovisko Nejvyššího soudu na twitter napsal, že celá věc svědčí o tom, že je Zeman občanem „jiné kategorie“.