Za měsíc prohibice stát přijde o 750 milionů, Heger zvažuje zmírnění zákazu
Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zmírnění prohibice, platila by například jen na určité lokality nebo některé druhy alkoholu. Naznačuje to šéf resortu Leoš Heger z TOP 09. Celoplošný zákaz prodeje alkoholu od 20 procent ale podle něj bude trvat ještě několik dní.
Nyní se čeká na to, až se situace zlepší a postižených bude viditelně ubývat. Záležet má podle ministra zdravotnictví i na úspěchu pátrání policie.
Zmírnění dopadů prohibice řeší i experti v krizovém štábu. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 mají dva základní úkoly:
„Je potřeba definovat, jestli jsou někde bezpečné regiony, kde se to dlouho a jasně nevyskytne. Druhá věc je jak definovat bezpečný alkohol,“ říká Heger. Prohibice by podle něj neměla trvat měsíce. Přesný termín jejího ukončení však zatím určit neumí.
Na Slovensku se otrávilo několik lidí metanolem, zřejmě z české slivovice
Číst článek
Opozice zákaz prodeje tvrdého alkoholu uvítala. Ministrovi zdravotnictví ale ČSSD i KSČM vyčítají, že se zákazem příliš otálel. „Co říct jiného, když krizový štáb vzniká až v momentě, kdy máme 16 mrtvých,“ řekla stínová ministryně zdravotnictví za KSČM Soňa Marková v České televizi.
„Jestliže ve čtvrtek 6. září už jsme měli dva mrtvé a šest osob podezřelých na otravu metylalkoholem leželo v havířovské nemocnici, tak si myslím, že ustavení krizového štábu až 12. září bylo pozdě. Myslím, že situace byla významně podceněna,“ míní Marková.
Heger takové výtky odmítl a načasování všech kroků svého resortu v metanolové kauze hájí. Podle něj systém zafungoval rychle a na funkci proto rezignovat nehodlá.
„Půl hodiny potom, co se objevili otrávení lidé v havířovské nemocnici, hygiena okamžitě reagovala, informovala policii a začala veškerá šetření. To je myslím skvělý příklad toho, jak ta služba funguje,“ uvedl Heger.
Pražská nemocnice přijala dalšího otráveného metanolem, prý pil whisky
Číst článek
Ztráty počítá stát i soukromníci
Prohibice připraví stát denně o zhruba 25 milionů korun, za měsíc by to mohlo být až tři čtvrtě miliardy.
„Kdyby měla tato prohibice pokračovat velmi dlouho, tak měsíční výpadky, vezmu-li do úvahy i DPH, můžou být až tři čtvrtě miliardy korun. To by určitě bylo velkým problémem, velkou výzvou nejenom pro ministerstvo financí, ale i pro vládu,“ upozorňuje náměstek ministra financí Ladislav Minčič.
Podle Minčiče by dlouhotrvající prohibice měla i další důsledky. „Kdyby to trvalo mnoho měsíců, mohly by vzniknout mechanismy daleko rafinovanějšího černého trhu, než je tomu dnes,“ obává se.
Také výrobci alkoholu varují, že částečná prohibice podpoří černý trh. Padělaných lahví je na trhu podle tvrzení unie lihovarníků až čtvrtina.
Ztráty počítají i hospodští a barmani. Denně kvůli částečné prohibici přicházejí prý až o 200 milionů korun. Pokud zákaz potrvá delší dobu, podle majitelů klubů a restaurací to může některé podniky zlikvidovat.
„Hlavní problém byl, že to vláda nevyhlásila dopředu a nebyl čas, aby se velkoobchody připravily na nával. Nemáme možnost si pořídit ani ten nízký alkohol, takže dopady a ztráty budou velké,“ zlobí se majitel diskotéky u Olomouce Martin Nevtípil
„Jsem zvědavý, jak to vláda bude kompenzovat, jestli nám dají odklad až budou chtít zaplatit daně. Protože když na to nevyděláme, nebudeme to mít z čeho zaplatit,“ říká Nevtípil.
Zákaz prodeje tvrdého alkoholu s obsahem etanolu nad 20 procent platí od pátečního večera. Byl reakcí sérii otrav metylalkohol, kvůli nimž už zemřelo 19 lidí a čtyři desítky dalších jsou hospitalizovány.