Komunikace záchranářů a hasičů? Vnitro plánuje dál udržovat zastaralou síť, které letos končí životnost

  • Už řadu měsíců mělo být jasné, jak budou v budoucnu komunikovat záchranné složky. Současná síť je zastaralá a má omezené možnosti. Je přes ni možné zaslat třeba průkazovou fotografii, ale už ne například lékařskou dokumentaci.
  • O návrhu takzvaného cílového řešení mělo ministerstvo vnitra rozhodnout už několikrát, naposledy do září tohoto roku. Termín ale nakonec vždy odložilo. Nyní navrhlo, aby se stávající síť Pegas využívala dále a aby se v příštích letech modernizovala.
  • Resort vedený Janem Hamáčkem z ČSSD to mimo jiné zdůvodňuje tím, že takový postup poskytne dostatek času na přípravu cílového řešení. Na tom se přitom pracuje už více než dva roky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační středisko pražských hasičů, linka 150

Operační středisko pražských hasičů, linka 150 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pegas volá SOS. Pegas už nestačí. Práce záchranky i policie v ohrožení? Záchranářské síti hrozí blackout. I takové titulky se v minulých letech objevily v médiích v souvislosti s komunikační sítí Pegas, jejímž prostřednictvím se domlouvají záchranáři, hasiči i policisté.

JAK KOMUNIKUJÍ ZÁCHRANÁŘI?

V současné době zajišťuje komunikaci záchranářů a bezpečnostních složek hlasový systém Pegas s technologií Tetrapol, která funguje jako vysílačková síť. Ta dokáže například přenést průkazovou fotografii nebo barvu auta. Přes novou síť by už mělo být možné poslat třeba zdravotní dokumentaci, objemnější fotografie, videa nebo mapové podklady.

Ministerstvo síť Pegas vybudovalo v letech 1995 až 2003 na bázi technologie Tetrapol, které měla do konce letošního roku vypršet životnost.

Ačkoliv síť je zastaralá, složky integrovaného záchranného systému si s ní, respektive s její zmodernizovanou verzí, budou muset v následujících několika letech vystačit.

Právě to má být obsahem tajného materiálu, který na začátku listopadu schválila Bezpečnostní rada státu. „Zjednodušeně řečeno bylo rozhodnuto, že zajištění mobilní komunikace bezpečnostních a záchranných složek bude v příštích letech řešeno cestou modernizace sítě Pegas, tedy řešení užívaného bezpečnostními a záchrannými složkami,“ přiblížila pro iROZHLAS.cz obsah dokumentu mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Vnitro přitom mělo už dávno představit takzvané cílové řešení – ještě loni chtělo zajistit záchranářům vysokorychlostní přenos dat, který by umožnil posílat třeba objemnější fotografie, videa nebo například mapové podklady. To totiž současná síť neumožňuje. 

Zrušený tendr a trojitý odklad

Ministerstvo slibovalo cílové řešení předložit už několikrát (viz Časová osa na konci článku). Na začátku loňského roku plánovalo vypsat výběrové řízení na dodavatele úplně nové sítě. O několik měsíců později ale rozhodlo stávající systém obnovit a obří miliardovou zakázku přiklepnout bez soutěže dodavateli současné technologie, firmě Pramacom, a státnímu podniku NAKIT.

2:42

Pět společností si rozdělilo frekvence pro 5G sítě. Kmitočty pro nového operátora ale získal T-Mobile

Číst článek

Za takový postup sklidil resort kritiku především od operátorů O2 a Nordic Telecom, kteří měli zájem novou síť budovat. Nordic Telecom se kvůli tomu dokonce obrátil na antimonopolní úřad. Ačkoliv u něj neuspěl, ministerstvo vnitra se obří tendr na začátku letošního roku stejně rozhodlo zrušit.

Vláda poté dala vnitru termín pro představení finálního řešení do konce října 2019. Ministerstvo ale požádalo o posun s tím, že by se řešení mělo navázat na aukce kmitočtů pro 5G sítě, která byla naplánovaná na letošní rok. Ani ta ale neprobíhala podle plánu, což představovalo další zdržení.

Letos v červnu pak ministerstvo pro iROZHLAS.cz uvedlo, že má záměr případný návrh řešení předložit do konce letošního září. Ani tento termín ale nebyl dodržen. Aukce kmitočtů pro sítě páté generace proběhla v druhém listopadovém týdnu, rozhodnutí o cílovém řešení komunikace záchranářů ale nepadne ani tentokrát. Vnitro bude naopak na budoucí podobě komunikační sítě dál pracovat.

„Rozhodnutí modernizovat stávající síť Pegas, a tedy zajištění mobilní komunikace na příštích několik let, ministerstvu vnitra poskytlo časový prostor pokračovat v přípravě tzv. cílového řešení,“ uvedla mluvčí Malá.

Technologické řešení

Ministerstvo dlouhodobě tvrdí, že technologie, které jsou pro nové komunikační sítě pro záchranáře potřebné, jsou teprve v počátcích. Tím také zdůvodňuje, proč se přiklání k udržování stávající sítě Pegas.

Vnitro stále neví, jak budou komunikovat záchranáři a hasiči. Finální řešení muselo už podruhé odsunout

Číst článek

Už v materiálu pro vládu, kterým vnitro loni v létě zdůvodňovalo udělení obří zakázky bez soutěže, mimo jiné napsalo, že modernější digitální síť nabízená při konzultacích operátory bude připravena pro komerční provoz „až koncem 20. let 21. století“. Sami operátoři toto už dříve rozporovali. Podle nich by sítě byly připraveny na všechny potřebné funkce nejpozději v roce 2022, tedy rok či dva roky po konci životnosti Tetrapolu.

I nyní mluvčí vnitra redakci sdělila, že ministerstvo se na nejvhodnější technologické řešení, které bude odpovídat požadavkům bezpečnostním složek, ale také finančním možnostem státu, bude do budoucna připravovat.

„Jinými slovy bude se pokračovat v budování jakéhosi technologického zárodku budoucí komunikační sítě, který v případě, že rozhodnutí padne, bude moci být různě rozšířen, tak aby v budoucnu plně nahradil stávající mobilní komunikační řešení,“ vysvětlila následující postup Malá.

Loni se rovněž ukázalo, že přípravu finálního řešení brzdí politické neshody. Už loni v létě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro Radiožurnál řekl, že se vládní koalice na modernizaci sítě nedohodla. „Nedošlo k dohodě v rámci vládní koalice, respektive mezi mnou a panem premiérem (Andrejem Babišem z ANO). Takže řešení, které je teď ve hře, je nezbytné minimum, co udělat,“ řekl tehdy Hamáček.

ČASOVÁ OSA

Průběh roku 2018 – Probíhají předběžné tržní konzultace s možnými dodavateli sítí i s Českým telekomunikačním úřadem.

Únor 2019 –  Ministerstvo vnitra posílá vládě po téměř ročních přípravách návrh na vyspání soutěže na modernizací státní šifrované komunikační sítě Pegas. Vedle toho vnitro počítá s vypsání soutěže na vybudování nové datové sítě.

Červenec 2019 – Vnitro se nakonec rozhoduje jen obnovit stávající hlasový systém  a obří více než čtyřmiliardovou zakázku má bez soutěže získat původní dodavatel technologie, firma Pramacom, a státní podnik NAKIT. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přiznává, že na modernizaci komunikačního systému se nedohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Červenec 2019 – Proti tendru „z ruky“ se ohrazuje společnost Nordic Telecom, se kterou dříve ministerstvo vnitra předběžně jednalo. Zakázka je podle ní v rozporu se zákonem. Celou věc nakonec řeší antimonopolní úřad.

Září 2019 -  Vláda se usnesla, že má vnitro do konce října předložit Bezpečnostní radě státu další materiál, jak by „cílové řešení“ zajišťující hlasové i datové služby pro Integrovaný záchranný systém mělo vypadat.

Říjen 2019 – Ministerstvo vnitra žádá o posunutí termínu, do kdy má finální řešení představit. Zdůvodňuje to tím, že chce konečné řešení navázat na aukci kmitočtů pro 5G sítě. Ty mají proběhnout na počátku roku 2020.

Prosinec 2019 – Antimonopolní úřad dává za pravdu ministerstvu vnitra ve sporu o modernizaci komunikační sítě. Vnitro podle něj může uplatnit výjimku, protože tendr vede částečně v utajovaném režimu.

Leden 2020 – Resort vnitra miliardovou zakázku nakonec ruší a prodlužuje současnou smlouvu se společností Pramacom. Systém by dle ministerstva měl fungovat ještě několik let.

Červen 2020 – Kvůli odkladu aukce kmitočtů se opět odkládá i představení finálního řešení komunikační sítě. Vnitro tvrdí, že má „záměr provést vyhodnocení stavu komunikačního prostřední a případný návrh cílového řešení“ do konce září 2020.

Léto/podzim 2020 – Přípravy řešení modernizace sítě pro záchranáře se přesouvá z náměstka Jaroslava Strouhala, který měl tuto agendu na starosti už více než dva a půl roku, na náměstka Vilibalda Knoba. Vnitro to zdůvodňuje organizačními změnami.

Listopad 2020 – Bezpečnostní rada státu schvaluje návrh „budoucího postupu na koncepční úrovni“, který předkládá vnitro. Materiál je utajený, zjednodušeně řečeno bylo ale rozhodnuto, že zajištění mobilní komunikace bezpečnostních a záchranných složek bude v příštích letech řešeno cestou modernizace současné sítě Pegas. Tento postup podle mluvčí poskytuje vnitru „časový prostor pokračovat v přípravě tzv. cílového řešení“.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme