Výběr z médií: zdražování městských veřejných služeb, prodej Zentivy a recyklované potraviny
V českém tisku se v pondělí dočtete, že města kvůli rostoucí ceně energií začala zdražovat služby jako svoz odpadu nebo jízdné MHD. Píše o tom Mf Dnes. Americká investiční skupina plánuje prodej výrobce léků Zentiva, informují Hospodářské noviny. A regionální Deník seznamuje čtenáře s recyklovanými potravinami, jako je pivo vařené ze splašků. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mf Dnes
Města a obce zdražují služby občanům. Důvodem je skokový nárůst cen energií a komodit, který se promítne v obecních rozpočtech. Podle Mf Dnes si lidé připlatí například za vstup do bazénu nebo kluziště, svoz odpadu, pronájem budov nebo jízdné hromadné dopravy. A nepůjde o drobné zdražení – cena jízdenky se někde zvýší o 50, ale i o 100 procent.
Krach dodavatele energií Bohemia Energy znamenal i konec vyhlášené sklárny v Bělčicích na Strakonicku
Číst článek
Hospodářské noviny
Chystá se prodej Zentivy. S informací přichází pondělní vydání Hospodářských novin. Americká investiční skupina Advent International chce prodat výrobce léků, kterého koupila před třemi lety od francouzského farmaceutického gigantu Sanofi. V první polovině příštího roku by se tak mohl uskutečnit obchod za desítky miliard korun.
Deník
Budoucnost potravinářství by mohla být v recyklaci potravin. Představit si pod tím lze například pivo ze splašků nebo starého chleba či sušenky z lógru od kávy. Takovéto potraviny už můžeme najít i v Česku. Tématu se věnuje pondělní vydání Deníku. Ten píše, že tuzemské firmy začínají následovat světový trend takzvaného cirkulárního byznysu a snaží se využívat zbytky, které by jinak skončily v popelnici.
Hrot
Až 90 procent obrazů na internetových aukcích jsou podle odhadů plagiáty. Falešnému umění se věnuje článek v nejnovějším vydání týdeníku Hrot. A na téma kopií upozorňuje i nová výstava v Galerii moderního umění v Hradci Králové s názvem „Originál? Umění napodobit umění“ nebo budoucí expozice v Národní galerii s názvem „Falza? Falza!“
Právo
„Ptáků v zemědělské krajině ubylo o třetinu,“ zní titulek pondělního Práva. Počet běžných druhů ptáků v Česku klesá dlouhodobě, nejhorší je ale situace u těch, kteří jsou zvyklí žít v zemědělských oblastech. Těch je od roku 1982 skoro o 31 procent míň. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí v České republice za minulý rok. Ministerstvo životního prostředí to odůvodňuje zvyšující se intenzitou agrárního odvětví.