Výběr z médií: popularita nočních vlakových linek, vyšší cena cukroví nebo nedostupnost krbů a kamen
Dálková vlaková doprava stoupá na popularitě. Čeští dopravci se vrací k lůžkovým vagónům na nočních linkách, píše Mf Dnes. Zdražování energií, pohonných hmot a surovin se promítá do cen zakázkové výroby cukroví, upozorňuje Regionální deník. Kvůli dražším energiím lidé také skupují krby, potvrzují pro sobotní Lidové noviny online prodejci.
Mf Dnes
Dopravci chystají boom spacích vlaků, to je titulek sobotní Mf Dnes. Lůžkové vagony chystají nově i České dráhy. Nabídku oficiálně představí napřesrok v prosinci. Vlaky budou plně vybavené s možností spojit k sobě sousední kupé.
Počet nočních vlaků, které jezdí do zahraničí, v příštím roce vzroste. RegioJet už dříve oznámil otevření noční linky do polského Krakova a ukrajinského Lvova nebo taky spoje do Berlína, Amsterdamu a Bruselu. Nově ale chystají lůžkové vagony i České dráhy. Státní dopravce plánuje vagony vybavit připojením k internetu a každý lůžkový pokoj bude mít hygienický kout s umyvadlem. Před pár lety se zdálo, že noční vlaky kvůli klesajícímu zájmu skončí, německé Deutsche Bahn je například zrušily zcela. Teď ale roste zájem o ekologické cestování. Češi zase většinou oceňují nižší cenu oproti letenkám.
Regionální Deník
Pečení vánočního cukroví bude letos dražší. Můžou za to především ceny surovin a energií. Regionální deník oslovil cukráře napříč republikou, kteří potvrdili, že oproti loňskému roku museli navýšit průměrnou cenu za kilogram cukroví. A to o 80 až sto korun. Lidé na internetu sdílejí tipy, jak zdražující se suroviny nahradit. Cukráři ale varují před náhražkami.
Na svatého Martina to husy ani kachny nemají jednoduché
Číst článek
Cena za kilogram cukroví se na internetu pohybuje v rozmezí od 400 do 1200 korun. Profesionální výrobci jsou sice často levnější, ale i ti šli s cenami nahoru. Například zájemci o cukroví od žáků Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace na Jičínsku si budou muset připlatit. Ředitel školy Petr Jaroš, řekl redakci regionálního deníku, že musí s ohledem na zdražování surovin, energií a pohonných hmot letos ceny navýšit. Škola loni pro zákazníky upekla tunu a půl cukroví s cenou 300 korun za kilogram.
Lidové noviny
Češi kvůli zdražení plynu a elektřiny skupují kamna. S tématem přichází sobotní vydání Lidových novin. Prodejci kamen, kotlů na tuhá paliva nebo solárních panelů nestíhají uspokojit stále narůstající poptávku. Dvojnásobný prodej kamen a krbů hlásí například i online prodejce Mall.
Ceny energií způsobují problémy i ve sklářském průmyslu. Rostou náklady, podniky budou zdražovat
Číst článek
Vedle růstu cen elektrické energie podporuje zájem také zákon o ochraně ovzduší. Ten od příštího podzimu zakazuje provoz starých neekologických kotlů. Mluvčí internetového obchodu Mall Pavla Hobíková uvedla pro Lidové noviny, že nárůst zájmu o krby a krbová kamna zaznamenali už v srpnu a září. Většinou to souvisí se začátkem topné sezony. Za říjen se prodeje ale zdvojnásobily dokonce ve srovnání s předchozím měsícem. Velký zájem přisuzuje online prodejce rostoucím cenám energií. Čekací lhůty na nové kotle se prodlužují. V současné době je čekací doba na nový kotel průměrně osm až deset týdnů, na některé modely si ale zájemce může počkat i dvanáct týdnů.
Právo
Čeští speleologové našli v Ševčíkově závrtu v Moravském krasu netradiční krápníky, které vznikají v úzkých puklinách. Tématu se věnuje víkendové Právo. Říká se jim excentrika. Krápníky se zároveň jeví, jako by rostli do všech stran v rozporu s gravitačním zákonem.
Objev chodby s krápníky, kterým se říká excentrika, se podařil českým speleologům při hledání cesty z podzemí na povrch. Nově objevená chodba je podle Jana Fleka ze skupiny Motis asi 60 metrů dlouhá a ve hledání cesty na povrch se stále pokračuje. Klasické krápníky vytváří skapávání vody ze stropů jeskyní. Excentrika rostou do stran. Je to tím, že jsou v puklinách nebo štěrbinách, v nichž proudění vzduchu zabraňuje stékání vody přímo dolů, upřesňuje Právo. Ševčíkův závrt ale leží přímo pod silnicí a je v něm i takzvaný sifon, tedy místo zaplavené vodou, která se musí při probíhajících výzkumech odčerpávat. Jeskyňáři proto doufají, že do podzemí najdou nový vstup.