Půl milion pro Filipa bude řešit také českobudějovický magistrát. Má prověřit možný přestupek

Nejen finanční správa. Podezřelým půl milionem korun, který podle policie získal šéf KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip v roce 2018, se bude zabývat také Magistrát města České Budějovice. Zkoumat by měl podezření, zda Filip neporušil zákon o střetu zájmů, když odevzdal neúplné majetkové přiznání. V něm totiž žádný vedlejší příjem neuvedl. Politik ale přijetí peněz odmítá. Podnět městu podali Piráti.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podstatou tohoto podání je podezření na neuvedení peněžitého příjmu ve výši 500 tisíc korun ze strany podezřelého (Vojtěcha Filipa - pozn. red.) ve svém ‚Oznámení o příjmech a závazcích' za rok 2018,“ stojí v podnětu Pirátů, pod kterým je podepsaný analytik poslaneckého klubu strany Janusz Konieczny.

‚První podpora od Tomáše.‘ Šéf KSČM Filip má finančnímu úřadu vysvětlit podezřelý půl milion

Číst článek

Podnět, do něhož server iROZHLAS.cz nahlédl, odešel na českobudějovický magistrát datovou schránkou v pátek odpoledne. Ten se nyní oznámením na prošetření možného přestupku proti zákonu o střetu zájmů bude muset zabývat.

„Zabýváme se každým došlým podnětem,“ přiblížila pracovnice tiskového oddělení, která si nepřála být jmenována.

Podle stávající legislativy má každý poslanec každoročně „přesně, úplně a pravdivě“ oznámit majetek, který v průběhu své funkce nabyl, a to včetně finančních příjmů přesahujících částku 100 tisíc korun. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun.

Filip však v majetkovém oznámení za rok 2018 u položky „Jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody a dary, pokud jejich souhrnná výše přesáhne v kalendářním roce částku 100 000 korun“ uvedl „ne“. Přiznal pouze koupi vozů Škoda Superb a Škoda Rapid v celkové hodnotě 730 tisíc korun a úvěr ve výši 204 tisíc korun.

Podezřelý příjem

Jenže policisté jsou přesvědčeni, že předseda českých komunistů v dubnu 2018 přijal od podnikatele Tomáše Horáčka, stíhaného za rozsáhlou korupci, částku ve výši půl milionu korun. V dopise, který zaslali Finančnímu úřadu v Českých Budějovicích, napsali, že získali svědectví tří lidí. A co víc: důkazy nalezli i v mobilním telefonu, který zabavili Horáčkovi. Ten se sám přiznal a předání peněz do detailu popsal.

Filip to ale popírá. „K ničemu takovému nedošlo,“ prohlásil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Politik nicméně připustil, že se ho policisté na půl milion vyptávali. Podání vysvětlení je klasický úkon, kterého nemám důvod se neúčastnit,“ reagoval šéf komunistů s tím, že neměl, co tajit.

Ukázka z oznámení o majetku předsedy KSČM Vojtěcha Filipa za rok 2018 | Foto: Centrální registr oznámení

Původně se detektivové snažili doložit, že půlmilionová částka byla úplatkem. Peníze měl podle policistů Filip přijmout krátce před poslaneckým výjezdem do Kazachstánu, který šéf komunistů z pozice místopředsedy dolní komory vedl.

A Horáček se cesty v rámci podnikatelské delegace také účastnil, v asijské zemi ale nakonec žádný obchod neuzavřel. Policie tak nakonec došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Věc ale předala finanční správě s tím, aby doměřila alespoň daň.

Filipovo lobbování

Samotný Filip trvá na tom, že se nedopustil ničeho nezákonného a že příjmy má v pořádku. Policejní krok vnímá jako pokus jej zdiskreditovat před blížícími se volbami. „Jsem na útoky na sebe před volbami zvyklý,“ uvedl předseda komunistické strany.

Už dříve přitom vyšlo najevo, že Filip za Horáčkův byznys nelobboval pouze v Kazachstánu. Na přelomu let 2017 a 2018 poslal na Finanční úřad Ústeckého kraje tři dopisy, v nichž ostře kritizoval kontroly, které upozornily na možné porušení rozpočtové kázně.

Předseda KSČM postup úřadu označoval za šikanózní, diskriminační, účelový a nezákonný – s jediným cílem poškodit dobré jméno Horáčkova podniku. V Horáčkův prospěch intervenoval i u České správy sociálního zabezpečení (popsali jsme ZDE).

Kristýna Guryčová, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme