Rakušan nemá šanci z celé situace vyjít dobře. Rozvědce jako takové nepomáhá, míní politolog

Petr Mlejnek zůstává v čele civilní rozvědky. Ve funkci ho na včerejším jednání podržela vláda. Podle ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN kabinet totiž nenašel důvody k jeho odvolání. Ministři si šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace pozvali kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou a podnikatelem Michalem Redlem. Redl figuruje v korupční kauze Dozimetr.

Téma dne Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan

Vít Rakušan | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informace, které vyplouvají na povrch, do jisté míry zpochybňují důvěryhodnost pana Mlejnka, jeho výběru a jeho schopností vést tuto službu. Vláda ale mohla slyšet něco, co my nevíme,“ nastiňuje Jaroslav Spurný, komentátor týdeníku Respekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Téma dne. Moderuje Martina Mašková

Spurný ale upozorňuje, že vláda by k takovým informacím – od policie či státního zastupitelství – neměla mít přístup. „Na druhou stranu státní zástupce je pánem vyšetřování, a pokud uzná, že premiér má něco vědět, tak mu to říct může.“

Není podle něj ale žádný důvod k tomu, aby vláda cokoli utajovala. „Vláda v tomto případě utajuje něco, co by utajováno být nemuselo. Jednala v utajovaném režimu o věcech, které jsou civilní a které se týkaly soukromého a pracovního života současného ředitele rozvědky.“

Reference na Mlejnka měl mít ministr vnitra pouze z Mlejnkových SMS, které Rakušanovi ukázal. Komentátor tak soudí, že výběr šéfa rozvědky ministr podcenil.

Babiš poslal otevřený dopis Fialovi. Pokud neodvolá Rakušana, vyvolá ANO hlasování o nedůvěře vládě

Číst článek

„A to se netýká jména pana Mlejnka, ale toho způsobu, jak to udělal. A ty další informace, které se postupně dozvídáme a které on přiznává, ukazují určitý amatérismus nebo podcenění té služby a jejího významu.“

Pozice Víta Rakušana

Opoziční hnutí ANO vyzvalo ministerského předsedu k odvolání ministra vnitra. Jinak chce ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Ani v případné kombinaci s hnutím SPD ale nemá ANO k takovému rozhodnutí většinu.

Podle politologa a analytika České televize Kamila Švece Vít Rakušan nyní nemá žádnou možnost, jak z celé situace vyjít dobře.

„Buď zpochybní svůj výběr odvoláním čerstvě jmenovaného šéfa rozvědky, anebo bude muset vyvodit sám nějakou politickou zodpovědnost a možná i ohrozit existenci vlády. Pro něj je tedy z politického hlediska evidentně výhodnější trvat na jménu šéfa civilní rozvědky, ale tím moc nepomáhá rozvědce jako takové.“

Švec odhaduje, že koaliční partneři se na vládě postavili za Petra Mlejnka i z toho důvodu, že převážil zájem udržet vládní koalici. „Celá vláda, včetně premiéra, ho bude hájit, a tím pádem nebude ohrožena pozice Víta Rakušana a hnutí STAN.“

Jak důležité je pro českou veřejnost téma bezpečnosti a tajných služeb? Co na schůzce vlády zaznělo? Jaký je kontext celé kauzy? Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu. Moderuje Martina Mašková.

Martina Mašková, knem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme