Velká cena Brna dostane z veřejných peněz až 90 milionů korun

Dotace na motocyklovou Velkou cenu Brna se letos zvýší na zhruba 70 až 90 milionů korun. Desítky milionů poputují firmě Automotodrom podnikatele Karla Abrahama. Ta loni odmítla závody pořádat, protože na nich prodělávala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykův okruh - tribuny

Masarykův okruh - tribuny | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Náklady na letošní Velkou cenu Brna budou nejméně 140 milionů korun, v dalších pěti letech vyrostou na víc než 167 milionů. Většinu z nich v důsledku zaplatí ministerstvo školství, Jihomoravský kraj a město Brno. Vyplývá to ze dvou smluv, které podle zákona o svobodném přístupu k informacím získal Český rozhlas a z oznámení ve Věstníku veřejných zakázek.

Smlouva Spolku pro GP ČR Brno s Automotodromem a.s. Obrazové přílohy najdete zde.

Smlouva Spolku pro GP ČR Brno se španělským organizátorem seriálu MotoGP, firmou Dorna

Část peněz se vrátí v prodejích vstupenek. „V posledním roce, ze kterého máme k dispozici výsledky, byl výnos ze vstupného 68 milionů korun,“ upřesňuje částku Jiří Smetana, mluvčí firmy Automotodrom Brno, která do minulého roku akci pořádala. Poslední známá data má za rok 2014. „V předchozích letech to bylo méně. V deštivých letech mohly výnosy klesnou třeba k 45 milionům,“ dodává.

Podle výnosů ze vstupného tedy bude letos z veřejných rozpočtů třeba doplatit přibližně 70 až 95 milionů korun.

Velká cena byla vždy ztrátová

Velkou cenu až do loňska pořádala firma Automotodrom Brno, kde ovládá většinu akcií otec motocyklového závodníka Karel Abraham starší a město Brno v ní drží pětiprocentní podíl. Automotodrom ale na akci podle auditu, který loni zveřejnil brněnský radní Matěj Hollan, prodělával desítky milionů ročně; jeho ztrátu dlouhodobě snižovala státní podpora. V roce 2014 byla ztráta podle auditu dosud nejvyšší, dosáhla téměř šedesáti milionů korun. Později vedení Automotodromu oznámilo, že bez slíbené dotace akce na brněnském okruhu končí.

„Samotná Grand Prix byla vždy ztrátová,“ potvrzuje Smetana. „Výše ztráty se odvíjela od toho, do jaké míry se podařilo sehnat financování z veřejných zdrojů. V posledním roce, ze kterého známe výsledky – to znamená 2014 – nebyl podnik nijak dotován z rozpočtu státu a kraje. Ztráta podle našeho účetnictví dosáhla kolem šedesáti milionů korun. Auditem, který si zadalo město Brno, byla korigována na 43 milionů korun. Nicméně audit konstatoval, že akce je velmi ztrátová.“

Pro lepší kontrolu nad tokem peněz proto Jihomoravský kraj a město Brno založily společné sdružení, které má akci v následujících letech pořádat: Spolek pro GP ČR Brno.

Letos Automotodrom získá nejméně 42 milionů

Spolek, založený na zelené louce, má nyní jednoho zaměstnance. Pro pořádání srpnové soutěže se statisícovou návštěvností ovšem bude potřebovat Abrahamovy pozemky i zkušenosti s organizací závodů.

Spolek pro GP ČR si proto podle smlouvy s Automotodromem pronajme areál za přibližně 28,5 milionu korun. Oznámil proto také veřejnou zakázku na zajištění sportovní části v hodnotě 13,5 milionu korun ročně. Netají se tím, že je určena pro Abrahamův Automotodrom.

„Předpokládáme, že vzhledem ke svým znalostem a zkušenostem budou úspěšní ti, kdo tuto záležitost v Brně organizovali,“ uvedl pro Český rozhlas primátor Petr Vokřál. „To znamená Automotodrom a skupiny jemu spřízněné, integrovaný záchranný systém a další jednotky. Umí akci zkoordinovat tak, aby splnili veškeré požadavky Dorny.“

Dorna je mezinárodní koordinátor závodů GP. I ten na změně vydělá – Spolek bude postupně platit stále vyšší částky za takzvaný zalistovací poplatek. Z letošních 3,6 milionu eur, tedy přibližně sto milionů korun (přesná výše závisí na kurzu eura) vzroste na 4,6 milionu eur (125 milionů korun) v roce 2020.

Automotodrom tak bez ekonomického rizika získá minimálně 42 milionů korun. Zachování závodu na brněnském okruhu navíc znamená, že si Automotodrom udrží silnou pozici při dalších pronájmech okruhu v průběhu roku, jak uvedl jeho mluvčí Jiří Smetana v DVTV.

Počítá se s šedesátimilionovou ztrátou, uhradí ji ministerstvo školství

Spolek naopak získá možnost vydělat na prodeji vstupenek. Tržby se v roce 2014, při rekordní návštěvě 240 tisíc návštěvníků, vyšplhaly skoro na 70 milionů korun. Přesto byla ve stejném roce rekordní i ztráta firmy.

Problém je i v tom, že 240 tisíc návštěvníků neznamená skutečný počet osob – každý den návštěvy jednoho člověka je započítán zvlášť a do počtu jsou zahrnuti i lidé se zvýhodněným nebo bezplatným vstupem.

Kvůli nejasnostem ohledně pořádání letošní Velké ceny navíc na rozdíl od loňska ještě neběží plný předprodej vstupenek – zatím si lze koupit jen omezený sortiment vstupenek na přírodní tribuny v brněnském Turistickém informačním centru. V mezinárodních sítích vstupenky až do konce ledna k dispozici nebyly. V uplynulých letech si je lidé mohli koupit už o Vánocích. Mnozí fanoušci si tak pravděpodobně pořídili lístky na obnovenou GP v Rakousku a příjmy brněnské akce mohou klesnout.

„Lístky na přírodní tribuny budou k dispozici u všech zprostředkovatelů v řádu hodin,“ slíbil v pondělí Českému rozhlasu brněnský primátor. „Místo na fyzických tribunách nejdřív musíme vysoutěžit, takže budou někdy v první polovině března.“

Jasno také není o tom, jaký bude zájem o pronájem ploch v areálu například na prodej občerstvení – a tím o dalších tržbách pro Spolek. Ani na to zatím soutěže vypsané nejsou.

Ztráty se ovšem Spolek alespoň podle Vokřála bát nemusí. Ministerstvo školství slíbilo na její pokrytí šedesát milionů korun, částka navíc nemusí být konečná. „Zatím nepředpokládáme, že by ztráta byla vyšší než šedesát milionů,“ vysvětluje primátor. „Nicméně je to služba veřejného zájmu, takže bychom případně jednali se státem o dokrytí zbytku.“

Pozemky pod areálem: Abraham, Lesy ČR a soukromí vlastníci

Se změnou pořadatele se pojí ještě další fakt. Spolek si od Automotodromu pronajímá areál Velké ceny. Pozemky pod okruhem mu ovšem přímo nepatří, jen je zprostředkovává.

Většina pozemků pod areálem patří Karlu Abrahamovi staršímu nebo jeho firmě A.B.R. Invest. Automotodrom je tedy dostává jako „malou domů“, Abraham pozemky pronajímá v rámci svých firem.

Část pozemků ovšem patří dalším subjektům. Největším z nich je střelnice uprostřed okruhu, která během minulých ročníků sloužila zčásti jako parkoviště pro motocykly. Ta je majetkem Lesů ČR.

„Tenhle pozemek nemá Automotodrom od majitele pronajatý na celou sezonu, takže ho nemůže pronajmout dál,“ popisuje mluvčí Automotodromu Jiří Smetana. „Objekt ale pro pořádání není nezbytně nutný. Takže je na Spolku, zda se domluví s majitelem.“

Spolek nedostane k dispozici ani velkou část pozemků uvnitř areálu, které patří Karlu Abrahamovi.

„Pozemky, které nejsou nutné k uspořádání Velké ceny, což je třeba golfové hřiště, samozřejmě předmětem pronájmu nejsou,“ doplňuje Smetana.

Na mapě najdete pozemky, spojené s konáním závodů Grand Prix Brno, a jejich majitele. Kromě pozemků uvnitř areálu jsou to parkoviště a kempy, které Automotodrom návštěvníkům akce doporučuje na svém webu.

Na konání brněnské Grand Prix vydělají také majitelé pozemků mimo dráhu. Největší parkoviště a největší kemp, inzerovaný na webových stránkách Velké ceny, patří rosickému chovateli koní Leopoldu Jelínkovi. Menší pak obci Ostrovačice, rajhradskému benediktinskému opatství a několika soukromým vlastníkům.

Tomáš Jelen, Jan Boček, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme