Nová platforma Pomáhej Ukrajině shromažďuje humanitární pomoc. Eviduje již přes 15 500 nabídek

Češi nabízejí uprchlíkům z války zmítané Ukrajiny tisíce a tisíce možností pomoci. Nově vznikla platforma Pomáhej Ukrajině, která tyto nabídka centralizuje a snaží se upozornit na chybějící položky. „K nabídkám mají plný přístup desítky organizací a institucí, včetně obcí a asistenčních center. Na některé nabídky mohou reagovat i jednotlivci z řad veřejnosti,“ uvedla mluvčí platformy Lucie Kellnerová Kalvachová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke čtvrtku přešlo hranici do Polska v souvislosti s válkou 575 tisíc lidí.

Ke čtvrtku přešlo hranici do Polska v souvislosti s válkou 575 tisíc lidí. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na Ukrajinu vtrhla ruská armáda již před více než týdnem. Toto rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyvolalo velkou migrační vlnu, při které se Ukrajinci snaží vyhnout pustošení své země a zachránit si život. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pátek uvedl, že jen v Česku je již přes 50 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Jít bojovat na Ukrajinu není adrenalinový výlet, riziko úmrtí je obrovské, říká poručík ve výslužbě Němec

Číst článek

Nově vzniklá centrální platforma Pomáhej Ukrajině, za níž stojí společnost Contember a spravuje ji konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR,, již eviduje přes 15 500 nabídek pomoci. Nejvíce potřebné jsou takzvané uvítací balíčky - tedy hygienické potřeby, trvanlivé potraviny nebo lůžkoviny.

Ředitelka projektu Andrea Krchová však varuje před unáhleností. „Velice nás těší, že lidé reagují a nabízí různou pomoc. Zároveň apelujeme na všechny, kdo chtějí nabídnout například ubytování nebo jiné větší služby, aby předem dobře zvážili své reálné možnosti a třeba se i poradili s některou neziskovkou nebo s koordinačními centry,“ řekla.

Jakákoliv pomoc

Občané, firmy, nebo kdokoliv další může vytvořit nabídku a ta se okamžitě zobrazí, popisuje Kellnerová Kalvachová, jak systém funguje. „Může se jednat o dobrovolnictví, materiální pomoc, ale i expertní služby nebo ubytování,“ dodává s tím, že lidé mohou využít tento odkaz.

Krchová navíc doufá v tom, že se k nim připojí i další organizace a především úřady a další státní instituce. „S rostoucím počtem příchozích z Ukrajiny bude nutné připravit pomoc v kapacitách, které přesahují možnosti neziskového sektoru a musí je zajistit především stát, města a obce. Platforma Pomáhej Ukrajině je pochopitelně určena i pro ně a bude fungovat tím lépe, čím víc pomáhajících organizací a institucí se do ní zapojí,“ vyzývá.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme