Jít bojovat na Ukrajinu není adrenalinový výlet, riziko úmrtí je obrovské, říká poručík ve výslužbě Němec

Za Ukrajinu by chtělo z Česka odejít bojovat asi 300 až 400 lidí. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání s Milošem Zemanem řekl, že lidem, kteří budou chtít bojovat za Ukrajinu, bude abolicí garantovaná beztrestnost. Bývalý velitel speciálního útvaru SOG Lumír Němec však upozorňuje, že to není jako „nějaká válka z Call of Duty“. „Měli by si uvědomit, že tam, kam chtějí jet, je šance, že umřou, poměrně dost velká,“ vzkázal ve vysílání Radiožurnálu.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky ruské invaze na Ukrajinu v městě Žitomir

Následky ruské invaze na Ukrajinu v městě Žitomir | Foto: Ratynskiy Vyacheslav | Zdroj: Fotobanka Unian

Jak hodnotíte vojenskou pomoc, kterou Česko poskytuje Ukrajině?
Myslím si, že celkově ta vojenská pomoc, která jde teď ze Západu, je naprosto super a Česko z toho nevyjímaje. Putinovi se v podstatě podařilo to, co my jsme nedokázali během posledních let. Putin dokázal sjednotit Západ takovým způsobem, že táhneme za jeden provaz. A celý západní svět podporuje Ukrajinu, a to nejen formou sankcí, ale samozřejmě i formou zbraní, které jsou na Ukrajinu odesílány. To je pro Ukrajince životně důležité. Takže za mě klobouk dolů, že to takto funguje.

Bývalý velitel SOG – speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie a exčlen Útvaru rychlého nasazení (URNA) Policie ČR Lumír Němec | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Dá se říct, kdo je - samozřejmě obecně - mezi těmi 400 lidmi, kteří chtějí jít bojovat za Ukrajinu? Kdo to může být?
Asi bych to rozdělil, protože jsem s některými lidmi ve styku. Rozdělil bych to do tří skupin. Jedna jsou bývalí profesionálové, ale ti spíše váhají, protože vědí, že válka je krvavé řemeslo, a čekají, jak se bude vyvíjet situace.

Pak jsou to lidé, kteří tady cvičí a jsou na docela solidní úrovni, ale nejedná se o profesionály. U nich je ta motivace, dejme tomu, 60 na 40, že chtějí pomáhat Ukrajině, ale samozřejmě v tom cítí dobrodružství.

A pak je tady skupina lidí, kteří tam chtějí jít bez jakýchkoliv zkušeností, bez jakýchkoliv znalostí, bez ničeho. U nich tu motivaci těžko odhadnout, nakolik je to jen adrenalinový výlet a nakolik skutečně chtějí pomoc Ukrajině. 

Na co všechno by si měl člověk, který se chce takové akce zúčastnit, nejdříve odpovědět, než se přihlásí?
Primárně na to, že když odjede na Ukrajinu tak je reálná šance, že umře a musí s tím rizikem počítat a smířit se s tím. Ti lidé si to ale vůbec neuvědomují, protože mi píší dotazy toho typu, jestli je nějaké pojištění v případě, že by je někdo zranil a pojišťovna by jim zaplatila cestu zpět a následné léčení. Část z těch lidí je mimo realitu, ale těžce mimo realitu. Měli by si uvědomit, že tam, kam chtějí jet, je šance, že umřou, poměrně dost velká.

„Prostě to není adrenalinový výlet. Denně tam umírají desítky, stovky civilistů a vojáků. Tam to není jako nějaká válka z Call of Duty. Používá se tam těžké dělostřelectvo, rakety, raketomety. Na ruské straně je obrovská převaha.“

Lumír Němec (bývalý velitel útvaru SOG)

To jsou tedy ti, kteří by se rozhodně hlásit neměli, pokud si nedovedou odpovědět na takové otázky sami.
To rozhodně. Prostě to není adrenalinový výlet. Denně tam umírají desítky, stovky civilistů a vojáků. Tam to není jako nějaká válka z Call of Duty. Používá se tam těžké dělostřelectvo, rakety, raketomety. Na ruské straně je obrovská převaha. Vidíme, co dnes předvádí. Rus podstatě likviduje obytné domy, civilní čtvrti. Je mu to úplně jedno. Už se jen snaží vyvolat v lidech zmatek a zlomit jim morálku za každou cenu.

Jaký výcvik by měl mít podle vás ten, kdo chce jít na Ukrajinu bojovat? Jednak aby přežil, jednak aby byl také platný?
Optimální jsou samozřejmě lidé, kteří mají nějakou zkušenost. Protože když nemáte bojovou zkušenost, tak absolutně nevíte, jakým způsobem budete reagovat, když se do toho dostanete. Pakliže jsou to lidi, kteří nemají bojovou zkušenost, tak by měli umět zacházet se zbraní. Měli by mít nějaké předpoklady nebo znalosti o taktice, o boji ve městě, o maskování, o pohybu, přírodě. O těch znalostech bychom si tady mohli povídat delší dobu, ale v podstatě měli by mít alespoň něco v sobě a něco o tom vědět.

Neměl by to být člověk, který doteď dělá někde plavčíka nebo je barman, a rozhodne se, že bude válčit za Ukrajinu. Pakliže tam chce skutečně jít pomáhat Ukrajině, klobouk dolů před ním, ale to riziko pro ně je obrovské.

Jestli padne Ukrajina, padne celá Evropa. Všichni jste dnes Ukrajinci, vzkázal Zelenskyj do zahraničí

Číst článek

Pro představu, co by čekalo Čechy, kteří by se na Ukrajinu jako vojáci dostali? Zůstanu tam spolu, nebo budou zařazeni podle potřeb ukrajinské armády?
Ukrajinci podstatě deklarují, že zakládají zahraniční legii. Jakým způsobem ale tu zahraniční legii nasadí, to skutečně těžko predikovat.Je otázkou, jestli je budou posílat někde do ostrých bojů anebo jestli z nich budou dělat teritoriální obranu. Myslím, že to je i částečně politika.

Další věc je, že ti lidé, kteří tam jdou, tak by měli být alespoň jazykově vybavení. To znamená, že by měli mluvit anglicky. Ideální by bylo, aby mluvili rusky. Když přijedete na Ukrajinu a mluvíte jen česky a budete v mezinárodním týmu, tak se s těmi lidmi nedomluvíte ani mezi sebou. A to je obrovský problém.

Je příslib abolice dostatečnou garancí, že se takoví lidé opravdu nedostanou do problémů se zákonem?
Tak příslib abolice je příslib abolice. Věřím tomu, že to pan prezident a pan premiér dodrží. Více vám k tomu nemohu říct. Může dojít k nějaké politické změně, budeme mít novou vládu, nového prezidenta a oni to mohou změnit. Myslím si, že příslib abolice není něco, co nikdo změnit nemůže, ale věřme tomu, že to tak bude

„Specnaz je vlastně ruská speciální jednotka. Jsou to profesionální vojáci, kteří jsou špičkově vycvičení, špičkové vybavení a většinou se nepoužívají na to, aby útočil někde na frontě, ale používají se k diverzním akcím, likvidaci teroristů nebo útokům na bodové cíle.“

Lumír Němec (bývalý velitel útvaru SOG)

Ještě k dalšímu tématu: ukrajinská i ruská armáda potvrdily zabití jednoho z velitelů ruských speciálních jednotek Specnaz generálmajora Andreje Suchověckého, což způsobilo poměrně veliké překvapení. Můžete říct, o jaké jednotky jde? Co to bylo za člověka a jak neobvyklé je, že se ho podařilo tedy ukrajinskému sniperovi zasáhnout a zabít?
Tak když bych zašel na začátek vaší otázky, tak Specnaz je vlastně ruská speciální jednotka. Jsou to profesionální vojáci, kteří jsou špičkově vycvičení, mají špičkové vybavení a většinou se nepoužívají na to, aby útočili někde na frontě, ale používají se k diverzním akcím, likvidaci teroristů nebo útokům na bodové cíle. To, že se jim podařilo zastřelit toho generála, je, myslím, spíše dílem náhody, že ten člověk prostě někde byl a byl tam shodou okolností sniper. Sniper měl štěstí a generál měl holt smůlu.

Britské Timesy v pátek napsaly, že ukrajinský prezident Zelenskyj za poslední týden přežil nejméně tři pokusy o atentát. Samozřejmě, že tyto informace se nedají ověřit. Jeho likvidací je údajně pověřená ruský paramilitární, takzvaná Vagnerova, skupina. Pokud to tak bylo, proč si myslíte, že se to Vagnerovcům, možná i tomu čečenskému komandu, které tam údajně také působí, nepodařilo?
Protože ti Ukrajinci svoji práci dělají dobře. Já jim strašně držím palce, aby v tom pokračovali.

Věra Štechrová, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme