V Letech u Písku zemřelo 241 dětí. Jejich příběhy zasáhly během přípravy expozice i její kurátorku

Muzeum romské kultury otevřelo v roce 2024 dlouho očekávaný Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Expozice vypráví spoustu silných příběhů rodin i malých dětí, které zdejším koncentračním táborem prošly, nebo v něm zemřely. Osudy Romů výrazně zasáhly i do života kurátorky expozice, která na výstavě pracovala v době, kdy se jí narodilo dítě.

Reportáž Lety u Písku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Míšková, kurátorka expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku

Anna Míšková, kurátorka expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

„Stýkat jsme se nesměli. Kdo byl přistižen, byl bit. I matky, které si našly chvíli, aby viděly své děti, byly nemilosrdně bity,“ zní ve vzpomínce Boženy Flégrové v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Annou Míškovou, kurátorkou expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku, se setkal Petr Kubát

Příběh se silně dotýkal kurátorky a spoluautorky expozice Anny Míškové. „Vyprávění ženy o tom, jak prožívala rané mateřství, zatímco jsem se sama snažila připravovat expozici v podstatě s dítětem na prsou, bylo hodně silné a osobní,“ říká.

Nejvíce na ni zapůsobily právě výpovědi týkající se dětí, které prošly táborem v Letech, nebo v něm zemřely.

3:30

Historie Památníku v Letech bývá překrucována, o romských dějinách se pořád nemluví, říká novinářka

Číst článek

„Než se mně samotné narodilo dítě, tak mě spousta vzpomínek zasáhla, ale neprojektovala jsem si ho toho své vlastní mateřství. Máme hodně vzpomínek paní Flégrové a číst, jak tady přežívala se svou tříměsíční dcerou, která v tomto věku zemřela, a rok a půl starým synem, je úplně jiné, když už si to člověk živě představí,“ popisuje Anna Míšková.

Při práci na expozici pro památník v Letech u Písku musela vyslechnout stovky hodin vzpomínek pamětníků a přečíst nespočet záznamů. „Je ohromně silné vidět pamětníka, jak to na něj i po mnoha letech působí, pořád vidíte ty emoce a utrpení,“ dodává.

V památníku jsou nyní vystavené například archeologické nálezy. „Máme tady dětské nádobí, smaltovaný hrneček nebo berušku do vlasů. Všechno bylo nalezeno v odpadní jímce, protože dozorci to prostě vyhodili,“ ukazuje kurátorka.

V koncentračním táboře v Letech u Písku bylo během druhé světové války vězněno přes 1300 Romů. Zemřelo v něm 327 lidí, z toho 241 dětí.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme