V Tisové dokončili likvidaci drůbeže kvůli ptačí chřipce

Veterináři na farmě v Tisové na Orlickoústecku zlikvidovali celý chov krůt, ve kterém se objevila ptačí chřipka. Areál farmy nyní čeká sanace, skončit by měla v sobotu. Odborníci také utratili všechnu domácí drůbež a holuby v obci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace krůtího chovu

Likvidace krůtího chovu | Zdroj: ČTK

Do poloviny týdne zemřelo na patogenní vir H5N1, který je nebezpečný i člověku, přibližně 1800 krůt z šestitisícového chovu. Dalších sedm kusů uhynulo do dnešního dne. Zdrojem infekce byla podle veterinářů podestýlka.

Armáda po dokončení likvidace chovů krůt začala dezinfikovat všech pět hal, kde infikovaná drůbež pobývala. To vyžaduje velmi přísná bezpečnostní opatření, všichni pracovníci používají speciální obleky a dýchací přístroje.

Tisovou dnes navštívil i ministr zemědělství Petr Gandalovič, který slíbil pomoc zdejšímu zemědělskému družstvu v podobě finanční kompenzace, a to zhruba 100 korun za jeden kus krůty. Lidé by pak měli dostat 50 korun za kus drůbeže, která musela být v Tisové také utracena.

Domácnosti v Tisové dnes navštěvovala dvojice odborníků v ochranných oblecích, odebírali lidem drůbež, kterou ihned usmrtili a hodili do pytlů. Kurníky dezinfikovali, majitelé podepisovali potvrzení o odevzdaném počtu drůbeže. Celkem bylo utraceno 970 kusů domácí drůbeže a 110 ostatních ptáků.

Vybíjení se nevyhnul i papoušek korela, v jejím případě však šlo podle Radka Axmanna z krajské veterinární správy o chybu. Majitelka ji prý měla 20 let, byla stále v kleci a nepřišla do styku s jinými ptáky, proto u ní mohla platit výjimka. Ministr Gandalovič se poté ženě omluvil a předal jí nového papouška.

"Správně mají být utraceni všichni jedinci, na druhé straně je jasné, že veterinární správa může udělat výjimku, může vyhodnotit místní situaci, a samozřejmě papoušek, který žije celý život v kleci, by asi takovou výjimkou měl být, takže s paní jsme to uvedli na pravou míru," řekl Radiožurnálu Gandalovič. Veterináři udělali výjimku i u několika pštrosů.

Státní veterinární správa ve čtvrtek vyhlásila ochranné tříkilometrové pásmo a desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru. V tříkilometrovém pásmu jsou dvě hospodářství s asi 40.000 kusy ptáků, dalších zhruba 310.000 kusů drůbeže spadá do desetikilometrového pásma. Všichni představitelé jak veterinární správy, tak hygieniků znovu ubezpečili, že lidem žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Martin Hromádka, Jiří Flídr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme