V Ústřední vojenské nemocnici pomáhají dva němečtí lékaři. Během týdne dorazí i Britové a Američani
Dva němečtí vojenští lékaři nastoupili v pondělí do pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Českým kolegům pomáhají se zvládáním koronaviru. Do Česka v pondělí také přiletí šest britských zdravotníků. Tým amerických vojáků z texaské a nebraské národní gardy by měl do České republiky dorazit asi v polovině týdne, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Své zapojení do boje proti koronaviru by měla zvýšit i česká armáda.
Vláda bude v pondělí rozhodovat o navýšení počtu vojáků, kteří mohou pomáhat přímo v nemocnicích a sociálních zařízeních ze 360 na 900. Česko požádalo své spojence z EU a NATO o pomoc v postupu proti nákaze novým koronavirem, a to zejména při zajištění lékařů a zdravotníků.
Testy na covid zatím nedorazily. Lepší by bylo začít už v září, říká šéf poskytovatelů sociálních služeb
Číst článek
České nemocnice se totiž potýkají jak s nárůstem počtu hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19, tak i s nedostatkem personálu.
V polovině minulého týdne bylo nakaženo téměř 14 tisíc lékařů a zdravotníků. Působení zahraničních vojenských zdravotníků umožnil nedávno Parlament, v ČR mohou zůstat až 90 dnů.
Pomoc přislíbily Velká Británie, Německo a Spojené státy. Dva němečtí vojenští lékaři už v uplynulých dnech do Česka dorazili a podle Pejška od pondělního rána začali působit v ÚVN ve Střešovicích. Pomáhají na jednotce intenzivní péče.
Británie slíbila vyslat skupinu šesti vojenských zdravotníků. Do Prahy přiletí v pondělí pozdě večer. I oni budou sloužit v ÚVN, ve střešovické nemocnici začnou pracovat v nejbližší době.
Místo zdravotníků ochranné obleky. Jak Česko na jaře (ne)pomohlo spojencům, kteří byli v nouzi
Číst článek
Tým vojenských zdravotníků z USA, kteří mají zkušenosti s bojem proti koronaviru, by měl přiletět do poloviny týdne. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva obrany a americké ambasády v Praze bude sedm zdravotníků českým lékařům radit a konzultovat s nimi.
Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními. Čeští lékaři se tak budou moci na dálku spojit se svými kolegy. Také američtí zdravotníci budou nasazeni v ÚVN. Podle Pejška jsou čtyři z nich z texaské národní gardy a tři z nebraské národní gardy.