Ústavní soud otevřel Salmům cestu k navrácení majetku
Potomci šlechtického rodu Salmů mají naději na vydání miliardového majetku. Ústavní soud rozhodl, že poslední majitel panství Hugo Salm byl československým občanem. Zrušil totiž předchozí rozhodnutí ministerstva vnitra a Nejvyššího správního soudu, když uznal, že prozatímní osvědčení o trvání Salmova občanství od dobových úřadů bylo důležitější, než později zrušená část Benešových dekretů. Soud přihlédl i k dalším svědectvím.
Podle Ústavního soudu byli restituenti zkráceni ve svém právu na spravedlivý proces. Ministerstvo vnitra i Nejvyšší správní soud totiž nebraly v potaz některá tehdejší svědectví. "Z kterých vyplývalo, že Hugo Salm se během doby okupace podílel aktivně na podpoře osvobozeneckého hnutí, to znamená konkrétně, že skrýval bojovníky osvobozeneckého hnutí a že podporoval rodiny vězněných a popravených," uvedl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.
To znamená, že Hugo Salm se proti republice za války ve smyslu Benešových dekretů, podle kterých mu byl majetek jako Němci zabaven, neprovinil. Podle soudu to také potvrzuje takzvané prozatímní osvědčení o československém státním občanství, které dostal v roce 1946 a které předcházelo definitivnímu potvrzení.
Verdikt Ústavního soudu přijala s velkým ulehčením jedna z restituentek, dcera Huga Salma Marie. "No ukrutná radost, to je jasné, protože otec se skutečně nikdy nepovažoval za Němce."
Dědicové žádají na zpět asi 7000 hektarů pozemků na Blanensku a také zámek v Rájci nad Svitavou. "Očekáváme, že Pozemkový úřad v Blansku přistoupí nyní k pokračování vydávání nemovitostí, které byly předmětem restituční žádosti," konstatoval právní zástupce dědiců Felix Nevřela.
Rodu Salmů patřily i rozsáhlé pozemky v Moravském krasu, včetně známé jeskyně Macocha a jeskyně Kateřinská. Podle vedoucího správy této chráněné krajinné oblasti Leoše Štefky ale nový zákon o ochraně přírody a krajiny jasně říká, že jeskyně nejsou předmětem vlastnictví. Případná žádost o jejich vydání je tedy podle něj bezpředmětná.