Do Prahy stále míří uprchlíci z Ukrajiny. Sehnat bydlení je problém, pomoc nabízí méně lidí než dřív
Ještě před půl rokem ubytovaly u sebe doma ukrajinské uprchlíky tisíce Čechů, dnes jich bydlení nabízí jen zlomek. Ubytování přitom stále poptávají stovky běženců, kteří do Česka přicházejí. Nejvíc žádostí přichází hlavně z Prahy a středních Čech.
Na pražské hlavní nádraží míří stále desítky i stovky ukrajinských uprchlíků. Někteří z nich nemají v Česku předem domluvené ubytovaní. Nejen s tím jim každý den pomáhají dobrovolníci z Iniciativy Hlavák.
Do Prahy stále přijíždějí lidé prchající před válkou na Ukrajině. Ubytování pro ně ale není lehké sehnat, více v reportáži Karolíny Burdové
„Ptají se, kde se můžou zaregistrovat, jestli se můžou zaregistrovat tady v Praze, často potřebují přespání, když přijedou večer, nebo se ptají, kam dál mohou pokračovat,“ upřesňuje koordinátorka dobrovolníků Vendula Fořtová.
Ubytovat lze uprchlíky v Praze v současnosti pouze dočasně, tedy na jednu, maximálně dvě noci. Slouží k tomu ubytovna na Florenci, její kapacity jsou ale omezené.
Ohrožení cenami bydlení i socioekonomický status. Co ovlivňuje ochotu Čechů přijímat uprchlíky z Ukrajiny?
Číst článek
Podle pražského magistrátu je hlavní město schopné ubytovat až 100 běženců z Ukrajiny. Iniciativa Uprchlíci vítejte, která migrantům zprostředkovává bydlení v soukromí, ale uvádí, že by město mělo uvolnit více ubytovacích kapacit. Solidarita lidí totiž podle její ředitelky Magdy Faltové klesá:
„Máme stovky lidí, kteří hledají ubytování, a máme nabídky bytů a spolubydlení v řádu jednotek. Zároveň neexistuje systém sekundárního bydlení pro lidi, kteří ubytování získali sami, nebo od státu a z nějakého závažného důvodu je nevyhovující. Ti se nemají kam obrátit.“
Navíc dostatečné kapacity ubytování pro uprchlíky je podle Faltové nutné zajistit především nyní, než přijde zima.