UJAK šokoval akreditační komisi. Drtivá většina studentů nesplňuje podmínky pro státnice
Drtivá většina studentů soukromé Univerzity Jana Amose Komenského údajně nesplňuje podmínky pro státnice. Takový je závěr akreditační komise, která jednala o tom, jestli univerzitě prodlouží akreditaci na obory speciální pedagogiky. Škola dostala oprávnění jen do 30. září, aby mohli dostudovat ti ze studentů, kteří splnili potřebná kritéria.
Expertní komise došla k závěru, že odpovídající vědomosti a diplomovou práci má jen 59 ze 400 posluchačů posledního ročníku.
„Jejich praxe, které proběhly, jsou na úrovni, která je přijatelná,“ okomentovala důvod prodloužení akreditace pro školu šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Podle ní také kvalifikační práce, které tito studenti odevzdali, splňují požadavky k postupu ke státní závěrečné zkoušce.
Studenti speciální pedagogiky na UJAK mají na dostudování čas jen do 30. září. O dění kolem univerzity se zajímala Věra Masopustová
Univerzita zatím odmítá závěry akreditační komise hodnotit. Nemá k tomu podle mluvčího Jana Červenky potřebné podklady:
„Vzhledem k tomu, že parametry, podle kterých byly studenti hodnoceni, a v důsledku toho byl doporučen nebo nedoporučen jejich postup ke státní závěrečné zkoušce, nebyly sděleny dokonce ani před jednáním zástupců UJAK na zasedání akreditační komise, můžeme je posoudit až po obdržení všech relevantních podkladů.“
Výtek má komise víc
Za nekorektní ale považuje akreditační komise i přístup univerzity. Vyčítá jí, že z podmínek pro zachování akreditace splnila jen ty nejjednodušší. Ty, které jsou podle šéfky komise Vladimíry Dvořákové zásadní, už ne.
„Pro nás byl naprostý šok, že jsme třeba nedostali odpověď na otázku, zda byly nasmlouvány nějaké další školy nebo pracoviště, kde by studenti mohli konat praxe,“ míní.
Důvody k prodloužení akreditace pro UJAK přiblížila šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková
Univerzita podle závěrů komise údajně předkládala odborné skupině neúplné podklady, a to může údajně vést až k úvahám o možném zmanipulování dat. S tím ale škola nesouhlasí.
„Trváme na svém, že jsme panelu veškeré materiály poskytli. Nařčení z možné manipulace s daty zásadně odmítáme,“ říká Červenka.
Akreditační komisi vadí i nadměrný počet studentů, kterých je víc, než bylo při schvalování akreditace. Ve dvou oborech speciální pedagogiky studuje na Univerzitě Jana Amose Komenského přes čtrnáct stovek studentů. Za jeden semestr zaplatí zhruba 25 tisíc korun. Řada z nich si tam doplňuje zákonem nařízené vzdělání.
Ve čtvrtek podá akreditační komise podnět k zahájení řízení k odnětí státního souhlasu s působením této vysoké školy. Univerzita Jana Amose Komenského se chce bránit soudní cestou.