Týdeník iROZHLASu: příprava na povodně, jak se žije v Česku, o co jde Rusku v Africe i posmrtný úřad
Jak se žije vašim sousedům? I tak by se dala pojmenovat nová propracovaná série analýz zabývající se jednotlivými kraji a jejich regiony. Ačkoliv to tak nevypadá, do voleb zastupitelstev krajů totiž zbývá jeden týden. V Česku však lidé hledí spíš k nebesům než k volebním programům a doufají, že meteorologové své předpovědi zmírní. Výběr toho nejdůležitějšího přináší pravidelný týdenní přehled webu iROZHLAS.cz.
Uplynulý pracovní týden sice přinesl spoustu zajímavých událostí a zpráv, lidé v celé střední Evropě ale upínají zraky spíše k víkendu a ke korytům řek a potoků. Do Evropy totiž dorazila tlaková níže Boris, která má s sebou přinést extrémní srážky a někde i více než stoletou vodu.
Ještě během pátku jsme na zpravodajském webu připravili přehledový článek, jak se na případné povodně připravit a na co si dát pozor. Celý víkend pak budeme dění nepřetržitě sledovat v naší online reportáži, kde najdete všechny důležité a ověřené informace.
Ačkoliv tomu agenda v médiích v posledních hodinách příliš neodpovídá, a někteří politici dokonce přerušili své kampaně, přesně za týden bude Česko rozhodovat o tom, koho vyšle do zastupitelstev krajů a jaké politické strany budou vyjednávat o post hejtmana.
Kolega Jakub Grim se na to letos podíval trošku z jiného pohledu. V dosud vydaných analýzách deseti krajů se zaměřil nejen na vysvětlení, proč volí jednotlivé regiony vládní, nebo opoziční strany, ale i na to, jaká jsou specifika života v zapadlých částech republiky, a kde se naopak žije velmi dobře.
Co se nevyčte z analýzy krajů, ale z nově zveřejněné výroční zprávy Bezpečnostní informační služby, je, že největší hrozbou pro celé Česko nadále zůstává Rusko. Kontrarozvědčíci zjistili, jak popsala Kateřina Gruntová, že po vyhoštění ruských diplomatů se Rusové snaží dostat do evropského prostoru jinými způsoby a snažili se například ovlivnit volby do Evropského parlamentu.
V uplynulých dnech jsme se věnovali také dění za hranicemi republiky, kterému také dominují nadcházející volby – prezidentské v USA. Ve středu nad ránem našeho času proběhl televizní duel prezidentských kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa.
Kolega Vojtěch Dvořáček shrnul, že se bývalý prezident dopustil třiceti nepravdivých výroků. Mezi nimi třeba, že migranti ve Springfieldu jedí psy. Takové tvrzení by mohlo maximálně obstát jako námět na nový díl seriálu Simpsonových, těžko ale říct, jak by na scénář přistoupil rodinný přítel člověka Spasitel.
O destruktivních dopadech ruského vlivu na africkém kontinentu pak sepsala analýzu navrátivší se Eliška Orosová (dříve Kubátová). To, že se Rusko snaží být v tomto regionu aktivní, není nic nového, úsilí ale v poslední době zesiluje, a to nejen díky polovojenským jednotkám, ale i pomocí nejrůznějších „mediálních“ aktivit.
Pokud byste si chtěli od všeho odpočinout u záběrů hřbitova, potemnělé půdy nebo kostelního oltáře, máte příležitost u nového fantasy hororu Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice. Předtím vám ale doporučuji si přečíst recenzi Kristiny Roháčkové, která snímek působící „přinejmenším polomrtvě“ viděla už před vámi.
Pro fanoušky mluveného slova
Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 pod vedením Matěje Skalického odstartoval sérii o politickém extremismu. Venku jsou už dva díly, které vychází každý pátek.
Politolog Lubomír Kopeček vyhlíží v pořadu Osobnost Plus zářijové krajské volby. Ty sice podle něj nikdy v Česku nezpůsobily pád vlády, vytváří v ní ale tlaky. Je tak možné, že se po nich vymění někteří ministři nebo z ní odejdou Piráti.
Četlo se také
- Guru Jára třídil ženy podle vzhledu, pro odháčkování vybírali štíhlé blondýnky, popisuje religionistka
- Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
- OVĚŘOVNA: 40 tisíc měsíčně pro Ukrajinku? Dávky pro jednotlivce jsou mnohem nižší, vyvrací ministerstvo
Pokud možno klidný víkend vám přeje