Lyžaři si na sníh počkají. První půlka ledna nabídne nadprůměrné teploty s minimem srážek

Příští dva týdny budou nadprůměrně teplé. Přes den se budou teploty držet nad nulou a ani v noci by nemělo výrazně mrznout. Sněhu na horách proto bude přibývat jen zvolna a v nížinách se případný sníh neudrží. Víc sněžit by ale mohlo v týdnu od 20. ledna, vyplývá z měsíční předpovědi počasí, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, sníh, zima, jaro, obleva, tání, zbytky sněhu (ilustrační foto)

Na sníh si lyžaři počkají až do konce ledna. | Foto: Anna Jadrná

Meteorologové předpokládají, že období od 6. ledna do 2. února bude jako celek slabě nadprůměrné. „Výrazně teplejší by měla být první polovina předpovědního období,“ upřesňuje ČHMÚ.

Průměrná teplota přes den by se v příštích dvou týdnech měla pohybovat kolem dvou stupňů Celsia. V noci bude nejčastěji kolem minus tří stupňů.

Praha, Vysočina a Pardubický kraj. Část Česka v sobotu odpoledne zasáhne silný vítr

Číst článek

Ve druhé polovině ledna a na přelomu února bude pravděpodobně o něco chladněji. Ani tak by ale teploty neměly vybočit z hodnot typických pro tuto část roku.

Letošní leden nebude výjimečný ani z hlediska srážek. Pouze v týdnu od 20. ledna by jich mohlo být více. „Vzhledem k poměrně vysokým hodnotám teploty vzduchu nelze předpokládat, a to zejména v prvních dvou týdnech, tvorbu sněhové pokrývky v nižších polohách,“ uvádí ČHMÚ.

Přibývání sněhu na horách bude podle meteorologů pravděpodobně jen pozvolné.

Výkyvy mohou nastat

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 6. ledna do 2. února je minus 1,5 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejchladněji v roce 1963, kdy průměr činil minus 10,8 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 3,4 stupně meteorologové zaznamenali v roce 2007.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme