Nový Zéland schválil nový klimatický zákon. Do roku 2050 chce zredukovat uhlíkové emise na nulu
Novozélandský parlament přijal zákon, podle něhož by země měla do roku 2050 snížit produkci uhlíkových emisí na nulu. Nový Zéland by tak splnil závazky Pařížské klimatické dohody, k níž přistoupil v roce 2015. Nová legislativa počítá se založením komise, která se bude výlučně věnovat problematice klimatické změny. Podle premiérky Jacindy Ardernové teď Nový Zéland stojí „na správné straně historie“.
Zákon schválilo 119 poslanců včetně členů středopravicové opoziční Novozélandské národní strany, píše britský deník The Guardian. Opozice přitom původně návrh kritizovala kvůli plánované redukci metanu v zemědělské produkci, která by podle nich mohla poškodit místní farmáře.
Jedenáct tisíc vědců vyhlásilo klimatickou krizi. Planetě podle nich hrozí ‚nepopsatelné utrpení‘
Číst článek
„Jsem naprosto přesvědčená, že změna klimatu je největší výzvou naší doby. Světová hladina moře se zvyšuje a stále častěji jsme svědky extrémních výkyvů počasí. Podle vědců to ovlivní nejen globální flóru a faunu, ale můžeme očekávat také šíření nejrůznějších nemocí do oblastí, kde v minulosti nebyly obvyklé,“ uvedla Ardernová.
Ministr životního prostředí James Shaw řekl, že zákon, podle něhož se země mimo jiné zavazuje udržet míru globálního oteplování pod hodnotou 1,5 stupně Celsia, je prvním krokem v přípravě na klimatickou krizi. „Již v minulosti jsme byli světovými lídry v jaderném odzbrojování a zavedení volebního práva pro ženy. Nyní vedeme znovu,“ prohlásil Shaw.
Legislativu podpořili klimatičtí aktivisté po celém světě. Ocenili zejména pragmatický přístup vlády. Podle Greenpeace je ale zákon příliš mírný a chybí v něm konkrétní postupy, díky nimž by se oteplování Zélandu podařilo zastavit.