Jedenáct tisíc vědců vyhlásilo klimatickou krizi. Planetě podle nich hrozí ‚nepopsatelné utrpení‘
Jedenáct tisíc vědců varuje před klimatickou krizí. V článku zveřejněném v odborném časopise BioScience uvádí, že světu hrozí „nepopsatelné utrpení“. Změny klimatu se podle jejich dat zrychlují a plány jednotlivých zemí na omezení emisí jsou nedostatečné. Produkce oxidu uhličitého i dalších skleníkových plynů podle nich roste i přes mezinárodní smlouvy, jako je Pařížská dohoda z roku 2015.
Podle vědců ze 153 zemí světa klimatické změny úzce souvisí s životním stylem bohatých a zrychlují se kvůli kácení lesů, častému létání nebo využívání fosilních paliv.
I kdybychom teď zastavili veškeré emise, klima se bude zhoršovat dalších 30 let, varuje klimatolog
Číst článek
Vědci v textu na konkrétních datech upozorňují na zrychlování změn klimatu a nutnost proti nim začít bojovat.
Lidstvo musí podle vědců lidstvo urychleně omezit konzumaci masa a plýtvání potravinami, etickými způsoby snižovat nárůst populace, ale také zcela přejít na obnovitelné zdroje energií a chránit a rozšiřovat lesy.
Současné plány jednotlivých zemí na omezení emisí jsou pak nedostatečné.
Klimatické změny jsou podle zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN spojené s nárůstem extrémního počasí, vymíráním druhů, růstem hladin moří a nedostatkem potravin.
Aktuální stav
Další krok v českém boji s klimatickou změnou se odehraje také za pomoci českých vědců. Pod Akademií věd vznikne začátkem příštího roku tým právníků zaměřený na ochranu klimatu. Informovaly o tom středeční Hospodářské noviny.
Životní prostředí je úplně novým právním odvětvím, kterému je podle odborníků potřeba věnovat pozornost.
Spojené státy jako první odstupují od pařížské klimatické dohody. Proces bude trvat rok
Číst článek
Jiným směrem míří poslední krok Spojených států.
Administrativa amerického prezidenta Trumpa v úterý oficiálně informovala OSN, že zahájila proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Washingtonská vláda je prvním signatářem pařížské dohody, který od ní odstupuje. Celý proces zabere přibližně rok.
Za pařížskou dohodou naopak stojí další významné světové ekonomiky – Čína a Francie. Emmanuel Macron a Si Ťin-pching ve čtvrtek ráno podle agentury AFP vydali prohlášení, ve kterém dohodu podpořili.
Klimatická dohoda podepsaná před čtyřmi lety v Paříži si dává za cíl udržet zvyšování průměrné teploty ve světě pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě o půl stupně nižší.