V Teplicích se konal pohřeb muže, který zemřel po zásahu policie. Podle pitvy na zástavu srdce
V Teplicích v kostele svatého Jana Křtitele začal v 10.00 pohřeb Stanislava Tomáše, který zemřel 19. června krátce po policejním zásahu. Pohřeb byl otevřený veřejnosti, jeho součástí byla katolická bohoslužba. První lidé se před kostelem začali scházet už před devátou hodinou. Obřadu v kostele se zúčastnilo zhruba 30 lidí. Pohřební služba do kostela dovezla kromě rakve i mnoho věnců, na které se složily i různé zahraniční uskupení.
Na pohřeb dorazila také sestra zemřelého Simona. Rakev byla otevřená, majitel pohřební služby uvedl, že tělo je nabalzamované.
Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky.
Rodina zemřelého Roma v Teplicích podala trestní oznámení na Policii České republiky
Číst článek
Z amatérského videozáběru je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli jednomu z mužů na krku. Bezpečnostní složky vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítly, uvádějí, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky.
Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení. Podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Kvůli mužově smrti se už konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila. Případ vzbudil pozornost nejen v České republice.
Výzva k důkladnému prošetření
Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.
K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.
Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Babišovy a Hamáčkovy výroky kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.
Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika v Německu, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Floyd zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku.
Unie olašských Romů podala trestní oznámení v souvislosti se smrtí Stanislava Tomáše. Vyzvala také ke zřízení zvláštní komise v poslanecké sněmovně #smrt #policie #teplice #romea #romove #olasstiromove
Více: bit.ly/3ByZBLP
19:57 – 23. 07. 2021
Unie olašských Romů podala v souvislosti s Tomášovou smrtí trestní oznámení. Vyzvala také ke zřízení zvláštní komise v Poslanecké sněmovně, uvedl na twitteru server Romea. Trestní oznámení podala už na konci června na Policii ČR také rodina zemřelého, požadovala i oponentní pitvu, která byla podle Brože třikrát zamítnuta.