Rodina zemřelého Roma v Teplicích podala trestní oznámení na Policii České republiky

Rodina Roma, který zemřel 19. června v Teplicích krátce po zásahu policistů, podala na Policii České republiky trestní oznámení. Informoval o tom ve středu server Romea.cz. Podle něj rodina podala toto oznámení s právní podporou Evropského centra pro práva Romů. Rodina zesnulého muže bude také žádat oponentní pitvu. Novinářům to minulý týden řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe, který je s rodinou v kontaktu.

Teplice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzkaz zesnulému

Rodina zemřelého Roma v Teplicích podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení na Policii České republiky (ilustrační foto) | Foto: Pavel Vondra | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června odpoledne. Když na místo přijela hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. Ve chvíli, kdy se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je, uvedla policie. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Pieta za zemřelého Roma přerostla v protest proti policii. ‚Ztratili jsme nad tím kontrolu,‘ řekl organizátor

Číst článek

Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl už dříve policejní mluvčí. Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství také již dříve řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku.

Zatím však jde o předběžné výstupy vyšetřování odboru vnitřní kontroly, nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce. Policisté trvají na tom, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

Rodina zemřelého Stanislava Tomáše podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení na policii ČR #smrt #trestnioznameni #policie #romove #romea #GeorgeFloyd @ERRC
Více: bit.ly/3h7QoCh

14:03 – 30. 06. 2021

1 5

Důsledné vyšetření incidentu

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy a česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný.

Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika v Německu, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Středeční demonstrace

Zhruba stovka lidí se ve středu v podvečer sešla na Palackého náměstí v Praze na demonstraci kvůli úmrtí Roma v Teplicích, který zemřel po policejním zákroku. Aktivisté na akci s názvem Na romských životech záleží kritizovali přístup policistů. Protestovali proti rasismu a diskriminaci.

Policie si po osudovém zákroku v Teplicích stojí za svým. Vinohradská 12 se hlásí přímo z místa činu

Číst článek

Případ Roma, který po policejním zákroku v sanitce zemřel, vyvolal ostré reakce zahraničních romských organizací a také protesty doma i v cizině. Policie opakovaně odmítla, že by za mužovým úmrtím byl policejní zásah. Pitva podle ní poranění orgánů či známky dušení neodhalila, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce.

To účastníci akce odmítali. Řečníci, kteří na shromáždění vystoupili, policejní verzi nevěří. Kritizovali politiky, kteří se za policejní postup postavili. Podporu policistům vyjádřil mimo jiné ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) či premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle aktivistů se smrt Stanislava Tomáše z Teplic zlehčuje. „Předsudky, diskriminace a rasismus v České republice existují," řekl David Tišer z pořádající skupiny Romane Kale Panthera (RKP) neboli Romští Černí Panteři.

Na akci dorazili hlavně mladí. Řada z nich se hlásila k anarchistům či k levicovým uskupením. „Jsme gádžové z Prahy a chceme, aby Romové z Teplic věděli, že jejich životy jsou stejně důležité,“ řekla jedna z účastnic shromáždění.

Pohřební průvod

Skupina RKP uspořádala na shromáždění malý pohřební průvod. Vedli ho dva romští muzikanti, kteří hráli na saxofon a akordeon. Za nimi s věncem kráčeli čtyři členové skupiny v černých kuklách s věncem. Nakonec promluvili u sochy Františka Palackého, která je na náměstí.

Za policisty stojím. Použité hmaty a chvaty patří k nejmírnějším, hájí zákrok v Teplicích policejní šéf

Číst článek

Krátké představení narušila pětice, která dorazila na náměstí s konfederační vlajkou amerického jihu. Ta se považuje za symbol rasistického rozdělování. Na transparentech pětice měla, že za úmrtím jsou drogy. Na místě po chvíli vznikla strkanice. Potyčka trvala několik minut.

Podvečerní shromáždění nebylo ohlášené. Akce na pražském Palackého náměstí se oznamovat nemusí. Na demonstraci či v dohledu tak žádní policisté v uniformách nebyli a na bezpečnost nedohlíželi. Stanoviště měli v parčíku mezi budovami ministerstev práce a zdravotnictví. Po 19.30 většina z nich odjela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme