Tendry na těžbu dřeva se nelíbí ekologům. Proti jsou i někteří dřevaři
Dlouhodobé velké tendry na těžbu dřeva se nelíbí ochráncům přírody. Proti jsou i soukromí vlastníci lesů a drobní živnostníci, kteří dřevo například kácejí a svážejí. Společně kritizují i způsob prodeje dřeva, který prosazuje takzvaná dřevěná kniha ministerstva zemědělství. Ta chce pokračovat v modelu, který umožní vítězům tendrů, tedy velkým dřevařským společnostem, aby si vytěžené dřevo prodávaly samy za cenu, kterou si určí. Podle kritiků tak ale stát přichází o miliardy korun ročně.
Objevují se i srovnání, která ukazují, že soukromí vlastníci nebo třeba bavorské státní lesy mají z prodeje výrazně vyšší zisk. Menší dřevozpracující i dřevařské podniky argumentují, že způsob, jakým mají postupovat Lesy ČR nahrává jen těm největším firmám.
Jednou z organizací, které tvrdí, že obří tendry jsou nevýhodné pro stát, je Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR. „Za riziko považujeme způsob, že si bude jedna firma těžit a zároveň i prodávat,“ řekl v Ozvěnách dne Petr Jelínek ze sdružení.
Ekologové i dřevaři kritizují způsob, jakým chtějí Lesy České republiky prodávat dřevo. Hosty Ozvěn dne byli Petr Jelínek ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů a ministr Ivan Fuksa.
Problém je podle něj především v tom, že při dnešním způsobu těžby technologie mnohdy neumožňují plynule kontrolovat měření dříví. Připomněl, že měření je prováděno přímo harvestory a následně je odváženo.
„A člověk, který pak má na starosti zhruba 1.500 až 2 tisíce hektarů, není fyzicky schopen toto dřevo přesně zkontrolovat, tedy jak jeho kvalitu, tak i množství: pak není schopen zjistit ani to, zda se některé dřevo neodváží z lesa neevidované,“ vysvětlil. Podle něj se tak děje i v současné době.
Péče o krajinu
Jelínek úplně nesouhlasí ani s argumentem, že Lesy ČR nejsou jen výdělečným podnikem, ale mají plnit i veřejnoprávní funkci ve smyslu péče o krajinu. Podle něj je péče o krajinu právě činností, která je závislá na těžební činnosti. „Z těžby se získávají peníze pro podporu funkcí lesa,“ uvedl.
Jelínek přiznal, že Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů se problematika hospodaření Státních lesů bezprostředně netýká, nicméně vyhlášené výběrové řízení na smluvně územní jednotky, je koncipováno tak, že na něj podle Jelínka dosáhnou pouze velké firmy.
„Smluvně územních jednotek je v současné době 108. Počet výběrových řízení je podstatně nižší než byl v minulosti a na jednotky dosáhnou jen velké firmy. Na výběrové řízení si nemůže troufnout malý soukromník s několika zaměstnanci,“ přiblížil.
Podle něj to povede k tomu, že veškerou činnost v lesích ČR ovládne několik velkých firem. „A odtud je jen krok k tomu, aby se vytvořil monopol na oblast dodávek dříví, tak i v poptávce po pracovních silách. A to bude měnit i ceny dříví. A to má bezprostřední dopad i na členy našeho sdružení," řekl Jelínek.
Problematika koncentrace síly
Ministr zemědělství Ivan Fuksa v Ozvěnách dne uvedl, že s mnoha názory Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů souhlasí, podle něj ale to, aby firmy dřevo těžily a také ho samy prodávaly, je logické.
„Struktura a parametry hospodaření na malých územních jednotkách, jako jsou například městské lesy a velkém gigantu jako je ČR, je zcela odlišné. U toho, kdo praktikuje a realizuje správu obecních lesů je správné, že si sám těží i prodává,“ řekl.
Dodal zároveň, že ministerstvo velmi podrobně řeší problematiku koncentrace síly, tedy opatření proti dominantnímu postavení. „Obava, která tady zazněla, aby jeden subjekt získal všechno, bude procentuálně omezena,“ přiblížil.
Podle ministra Fuksy nová koncepce také zaručuje, že se malé dřevařské podniky dostanou k velké části dřeva, které se budou prodávat po malých množstvích ve veřejných aukcích s odběrem na místě, v regionech.