Změny stavebního zákona: když úředník nerozhodne do 30 dnů, je žádost schválená
Nový stavební zákon nenahrává velkým developerům, jak tvrdí někteří jeho kritici. Takzvaná fikce souhlasu, která je v něm obsažena, nedává prostor pro případnou korupci. Vyjádření dotčených orgánů státní správy, jako například hasičů nebo památkářů, nebudou omezena.
Na tiskové konferenci Hospodářské komory České republiky to v pondělí řekl její prezident Vladimír Dlouhý. Věcný záměr stavebního zákona, jehož cílem je urychlení a zjednodušení povolování, v pondělí schválila vláda.
Dostálové se stavebním zákonem radili developeři. ,Potřebovali jsme zkušenosti z praxe,‘ říká
Číst článek
„Vůči konstruktivní kritice se stavím vstřícně, ale vůči nekonstruktivní se musím jasně vymezit. Není pravda, že zákon nahrává velkým developerům. Dokonce tvrdím, že je to lež. Pomůže celé společnosti, od malých podnikatelů po velké firmy. Dále třeba lidem, kteří si chtějí postavit dům, nebo státu při výstavbě infrastruktury. Dnešní situace je zoufalá,“ řekl Dlouhý.
Hospodářská komora pomáhala při přípravě zákona ministerstvu pro místní rozvoj. Konečnou odpovědnost nese ale podle Dlouhého ministerstvo. „Na přípravě se podílely desítky odborníků na správní a stavební právo z akademické obce, advokacie i justice i experti z oblasti územního plánování, urbanismu, architektury, bezpečnosti, ekologie a přípravy staveb. Kdo se chtěl vyjádřit, měl možnost,“ doplnil.
Zákon předpokládá, by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na rok. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Důležitou součástí je podle ministerstva pro místní rozvoj i digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.
Okamžitě srovnat se zemí. Nový stavební zákon chce důrazně zakročit proti černým stavbám
Číst článek
,Fikce souhlasu‘
Vedle nového stavebního zákona připravuje ministerstvo novelu stávajícího, která zavádí takzvanou fikci souhlasu. To znamená, že pokud se úřad nevyjádří ve třicetidenní lhůtě (ve složitějších případech 60 dní), bude se žádost považovat za vyřízenou. Někteří kritici v tom vidí prostor pro korupci, protože úředník by podle nich nemusel konat úmyslně.
To Dlouhý odmítl. „Hovoříme o fikci doručení. V případě zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury funguje už rok a osvědčila se. Navíc úředníci budou za svá rozhodnutí odpovědní. Pokud úředníci úmyslně založí spis a nebudou se mu věnovat, bude znamenat, že se z takového jednání budou zodpovídat,“ uvedl.
Podle asociace ekologických organizací Zelený kruh není návrh v souladu s legislativou Evropské unie, nemá vypořádány stovky věcných rozporů a současnou situaci v povolování staveb může ještě zhoršit. Například Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla tvrdí, že návrh protežuje zájmy developerů na úkor ochrany památek. Obávají se, že vyjádření dotčených orgánů státní správy budou omezena.
Stavební řízení se má zkrátit, souhlasí Zemanův expertní tým. Do Lán přijela i ministryně Dostálová
Číst článek
„Opět to není pravda. Stanoviska všech, kdo dosud stanoviska dával, budou i nadále zahrnuta v rozhodnutí stavebního úřadu. Rozdíl je v tom, že bude vydáváno jen jedno závazné stanovisko, které v sobě bude zahrnovat všechny dotčené subjekty. A bude na stavebním úřadu, aby vypořádal sporné body,“ řekl Dlouhý.
Podle památkářů ale Dlouhý zamlčel integraci památkové agendy v ochranných pásmech do rozhodování stavebních úřadů. „To znamená, že památkáři už nebudou vydávat závazná stanoviska k jejich ochraně, a právě v ochranných pásmech chtějí členové Hospodářské komory stavět své největší projekty. Toto je v příkrém rozporu s pravidly při ochraně památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO,“ sdělil Jan Štoll za Mezinárodní radu pro památky a sídla.
Harmonogram počítá s tím, že paragrafové znění zákona by mělo být vypracováno do konce letošního října. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh zákona schválit do konce června 2020. Po projednání oběma komorami Parlamentu by ho měl v listopadu 2020 schválit prezident. Platný by měl být od roku 2021. Podle některých odborníků ale není takový plán reálný.