Okamžitě srovnat se zemí. Nový stavební zákon chce důrazně zakročit proti černým stavbám
Postavit načerno a povolení si vyřídit až následně? V Česku naprosto běžná praxe, jak zjistil Radiožurnál. Dodatečných stavebních povolení úřady rozdají ročně přes osm tisíc. S tím bude ale brzy konec. Nový stavební zákon má takové stavby poslat rovnou k zemi. Výjimku budou mít pouze ti, kteří začnou budovat bez povolení, než začne norma platit. A také stavebníci, kteří změní plány v průběhu stavby.
„Měl takovou malou chatičku, tady stála. On ji měl rekonstruovat a upravit. Zboural to a udělal z toho tohle,“ říká Radiožurnálu Miroslav Šťastný, který bydlí vedle rozestavěné dřevostavby v Mukařově u Prahy. Jemu osobně dům nevadí.
Dalším sousedům ale zhruba osm metrů vysoká stavba s podkrovím vadila, a tak se obrátili na stavební úřad v Říčanech.
„Stavebník měl řádně povolenou přístavbu verandy ke své přízemní rekreační chatě. Následně jsme se přesvědčili, že tam skutečně stojí úplně něco jiného, než bylo povoleno,“ říká referentka stavebního úřadu Ivona Hoffmanová.
Pozemek vlastní společně s manželem místní bývalá zastupitelka za TOP 09 Ivana Malá. Podle ní úřad o záměru změnit plán v průběhu stavby věděl.
Manželé od něj dostali pokutu, kterou zaplatili, a dřevostavbu chtějí dokončit. Udělat změnu během výstavby bude možné i podle nového stavebního zákona, který by mohl v praxi platit za dva roky.
Odstranění stavby
„Pokud stavební povolení dostanete, ale odchýlíte se od oprávnění, tak tam samozřejmě jednání se stavebním úřadem bude možné,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za hnutí ANO).
Antimonopolní úřad musí znovu řešit kartel stavebních firem, za který dal pokutu 1,66 miliardy
Číst článek
Nekompromisně ale bude stát postupovat v případě, kdy člověk něco postaví bez jakéhokoliv povolení: „Dnes se staví na černo jak rodinné domy, tak například i velké skladovací haly, které mají obrovský dopad na život obyvatel té části. Po novém zákoně, jakmile by to byla skutečně černá stavba, tak bude odstraněna.“
Výjimku dostanou jen ti, kteří něco na černo postavili ještě před novým stavebním zákonem. Dále si budou moct obstarat dodatečné stavební povolení. Jak ukazují čísla, stavět bez jakéhokoliv souhlasu je dnes běžná praxe.
V roce 2017 dodatečné stavební povolení získalo zhruba 8500 nelegálních staveb. Podobné to bylo i v předchozích letech. Uvádějí to statistiky Ústavu územního rozvoje. Vysoká čísla potvrzují také obce.
Stovky budov
„Drobných nepovolených staveb je na území každé obce v řádu desítek, možná i stovek. V konečném důsledky je obývají lidé a mnohé nepovolené stavby mohou být pro jejich obyvatele nebezpečné. Motivovat stavebníky k tomu, aby je měli zlegalizované, je určitě krok správným směrem,“ říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí a bývalá starostka Jesenice Radka Vladyková (hnutí ANO).
Starosta Prahy 7 Čižinský: Vládní zákon jde špatným směrem, stavební řízení ale musí zrychlit
Číst článek
Současná pravidla by zpřísnilo také Sdružení místních samospráv. U některých drobných staveb by ale podle něj měla možnost dodatečné legalizace zůstat.
„Zcela vyloučit například povolování černých staveb u drobných hospodářských staveb, které máte u sebe na dvorku, to je možná příliš razantní. Pokud je taková stavba v souladu s územním plánem, tak stavebník může velmi jednoduše docílit toho, že dostane stavební povolení,“ dodává podrobnosti předseda sdružení Stanislav Polčák (hnutí STAN).
Kolik je v Česku černých staveb, nikdo neví. Třeba už zmíněný stavební úřad v Říčanech ročně narazí na padesátku případů. Nejčastěji jde o nepovolené přístavby domů, garáže, drobné objekty na hranici pozemků nebo terénní úpravy. Pokuty se většinou pohybují v řádu několika desítek tisíc korun. Zákonné maximum jsou až dva miliony.