„Chceme dát příležitost těm, kteří budou o systém soutěžit, vybrat si, jestli některý z těch současných využijí, nebo je vytvoří celé,“ řekl Českému rozhlasu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
„Činy hovoří za lidi. Ať mi někdo řekne, že jsem nenavrhoval v roce 2019 jeden centrální systém, který má být vysoutěžen,“ vyjádřil se k digitalizaci stavebního řízení Zdeněk Zajíček (ODS).
Systém kvůli normám nového stavebního zákona a podmínkám antimonopolního úřadu zůstane v současné podobě, potvrdil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny.
Nový systém stavebního řízení je stále nedokončený, chybějí šablony a možnost nahlížení do spisů. Problémy znepokojily TOP 09, která vyvolala koaliční jednání.
„Musím bohužel říct, že ten systém je ještě nedokonalejší, než jsem se obával,“ říká o novém online systému stavebních řízení předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jan Holický.
„Nic se netiskne, stavební dokumentace je na jednom místě, úřady a člověk, který staví, informace sdílí. Všichni vědí, v jaké fázi povolení je,“ vyzdvihuje přednosti novinky ministr Ivan Bartoš.
Nový stavební zákon nabyl pro některé větší vyhrazené stavby účinnosti letos 1. ledna, nyní ale začne platit také pro pozemní stavby, mezi které patří například bytové a rodinné domy či kanceláře.
Celé stavební řízení má být výrazně rychlejší. Pokud bude někdo chtít od července například stavět dům, všechny potřebné dokumenty podá stavebnímu úřadu - a ten pak komunikuje s dalšími institucemi.
Nejvyšší stavební úřad nevznikne. Zavede se pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.
„Teď se spolky povolování v zásadě účastnit nemohou. Ale jsou tam nějaké výjimky. Návrh, který vláda poslala do sněmovny, ovšem tyto drobné výjimky vypouští,“ říká expolitička Petra Kolínská.
Zlepšit situaci by podle premiéra měla i novela stavebního zákona, která postoupila ve Sněmovně do druhého čtení. Podle Ivana Bartoše by se jí poslanci měli zabývat na schůzi začínající 7. března.
Vláda schválila nový stavební zákon, který má zjednodušit povolovací řízení pro výstavbu, a spolu s tímto zákonem úřední nástroj zvaný Jednotné environmentální stanovisko.
„Novela přináší zásadní zrychlení stavebního řízení v Česku už jen z toho důvodu, že například slučuje dvoufázové stavební řízení do řízení jednoho,“ řekl Bartoš v rozhovoru.
Novela stavebního zákona, která upravuje nový stavební zákon připravený vládou Andreje Babiše (ANO), především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu. Základem stavební správy budou obecní úřady obcí.
Vláda navrhla, aby sněmovna schválila odklad ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Opoziční kluby ANO a SPD to ale vetovaly. Předlohu tak čekají standardní tři kola projednávání.
„Budeme se snažit zanechat v zákoně to, co si myslíme, že je správné. Například zřízení speciálního úřadu, po kterém zde byla dlouhou dobu poptávka," řekl Bartoš.
V Česku má skončit víc než polovina stavebních úřadů, informuje deník E15. A až 15 tisíc českých dětí nemá podle Mf Dnes některé z povinných očkování proti dětským nemocem. Více ve výběru z médií.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) pro Radiožurnál popsal, proč se rozhodl oslovit po volbách sněmovnu s žádostí, aby odložila působnost netrpělivě očekávaného stavebního zákona.
„Podporujeme, aby došlo k odložení účinnosti stavebního zákona. Proces v téhle chvíli rozhodně není připraven tak, aby začal fungovat v časových termínech,“ uvedl předseda asociace Martin Kuba (ODS).
Luzar odmítá, že by nový stavební zákon měl potěšit velké investory a developery. Ti prý naopak přicházejí o možnost ovlivňovat samosprávu, aby jim stavební úřad povoloval jejich projekty.
Zákon, který se připravoval dlouhou dobu, má řadu odpůrců. Sněmovní opozice i senátoři přesun úřadů pod stát kritizovali. Senát ho dokonce zamítl a Sněmovna ho musela přehlasovat.