Zjednodušení a zrychlení. Příští rok přinese novelu stavebního zákona, povolení bude vydané do měsíce
Na žádost o stavební povolení odpověď do měsíce a od jednoho úřadu souhrnné za všechny. Tak výrazné zjednodušení má přinést v příštím roce novela stavebního zákona, změny pro nejjednodušší stavby mají začít platit od léta. Už zkraje nového roku pak začne významné větší stavby schvalovat nový Dopravní a energetický stavební úřad.
„V novele toho zákona, kterou podpořila celá Sněmovna a pak i Senát, se vlastně zjednodušuje to stavební řízení do jediného procesu povolení stavby,“ vysvětluje pro Radiožurnál ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Celé stavební řízení má být výrazně rychlejší. Pokud bude někdo chtít od července například stavět dům, všechny potřebné dokumenty podá stavebnímu úřadu - a ten pak komunikuje s dalšími institucemi, třeba s hasiči nebo památkáři.
„Druhá věc, která byla velmi kritizovaná, je takzvaný ping-pong, kdy někdo z těch účastníků se proti tomu řízení odvolal, šlo to nahoru na ten vyšší stavební úřad třeba až na kraj a pak to zase bylo vráceno k novému posouzení. Teď je tam jenom jeden směr nahoru, už tam není ten ping-pong. Ten vyšší úřad rozhodne v té věci finálně,“ popisuje Bartoš.
Superúřad nebude. Sněmovnou schválená novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích
Číst článek
Zjednodušení a zrychlení stavebního řízení by mohlo pomoct taky samosprávám, jak už po schválení stavebního zákona popsala ve vysílání Radiožurnálu výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.
„Města a obce jsou mnohdy i stavebníky, takže i my vítáme zrychlení stavebního úřadu. Třeba vydání stavebního povolení na školu nám trvalo taky mnohé dlouhé roky,“ říká.
Komplikovanější stavby bude mít pod kontrolou už od ledna nový Dopravní a energetický stavební úřad.
„Tam se přesouvají takzvané vyhrazené dopravní stavby - dálnice, přehrady - stavby, které mají dopad třeba na více krajů nebo více regionů,“ doplňuje ministr Ivan Bartoš.
Bartoš k digitalizaci stavebního řízení: Ambicí je, aby měl běžný dům povolení do měsíce na stole
Číst článek
V příštím roce začne platit taky liniový zákon, který má právě stavbu strategické dopravní infrastruktury urychlit. Zabrání třeba takzvaným blanketním podáním, vysvětluje poslankyně Zuzana Ožanová z hnutí ANO.
„Blanketní podání je takové, že v něm neuvedete nic. Uvedete jenom Odvolávám se, podpis a to je vše. Počkáte, až vás vyzvou k doplnění podání a ve své podstatě je to opravdu jen obstrukční mechanismus, není to nic, kde člověk má nějaké argumenty,“ říká Ožanová.
Změny pro stavitele rodinných domů začnou platit od poloviny příštího roku.