Britská mutace koronaviru se na Trutnovsku potvrdila u 60 procent vzorků. V Praze u méně než desetiny
Na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech. V Praze se mutace vyskytovala v méně než desetině vzorků. Ve své zprávě to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vzorky s podezřením na tuto mutaci prověřuje. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut.
Rozšíření variant není podle odborníků ze SZÚ v Česku rovnoměrné. Vzorky z Trutnovska a Náchodska Státní zdravotní ústav zkoumal mimo jiné kvůli tomu, že Česko dostalo už dříve varování z Německa o výskytu britské varianty a možnému rozšíření do Královéhradeckého kraje. Důvodem bylo také rychlejší šíření nemoci na Trutnovsku a vysoká zátěž tamní nemocnice. Do testování byly zařazeny i vzorky z pražské laboratoře, celkem zdravotní ústav prověřil přes 90 vzorků. Celkem měl Státní zdravotní ústav k dispozici 95 vzorků, z toho čtyři vyřadil kvůli špatné kvalitě.
Z výsledku vyplynulo, že ve 40 procentech vzorků byla varianta, která byla v Česku zatím nejrozšířenější, někdy též pojmenovaná jako česká varianta. Hned druhou nejčastější byla britská mutace, kterou odborníci odhalili ve 30 procentech prověřovaných vzorků. Při zkoumání rozšíření variant v různých lokalitách, byl výsledek odlišný. V hlavním městě se britská varianta vyskytla v méně než deseti procentech. Na Náchodsku byl vyrovnaný poměr britské a české varianty, obě dosahovaly asi 45 procent. Na Trutnovsku už britská mutace převážila a pohybovala se kolem 60 procent a naopak česká varianta byla jen v méně než 20 procentech případů.
Královéhradecký kraj patří k regionům, kde byla britská mutace už dříve potvrzena. Právě na Trutnovsku se podle ministerstva zdravotnictví nyní šíří nákaza ze všech okresů v ČR nejrychleji.
Zprávu vypracovala Národní referenční laboratoř pro chřipku na SZÚ společně s Oddělením genomiky a bioinformatiky Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, které se podílelo na takzvané sekvenaci, tedy podrobné genetické analýze viru, která mutaci potvrdí.