V odborných časopisech se zatím neobjevila zmínka o podobném případu, což ale neznamená, že se dosud neobjevily. Brazilští lékaři hlásili podobné případy, výsledky bádání ale ještě nepublikovali.
S delta variantou se podle Kulveita posouvá i hranice kolektivní imunity. „Počet lidí, kteří by měli být imunní, aby to covid skutečně zastavilo, může být hodně vysoko, až 90 procent populace.“
Na nákazu se podle ředitele domova přišlo ve chvíli, kdy jeden z klientů zkolaboval a odvezli ho do nemocnice. Tam zjistili, že má koronavirus. „Šlo o britskou variantu, nemoci bohužel podlehl.“
Laboratorní kultury nové varianty ukázaly, že virus se replikoval velmi rychle, což vysvětluje, proč se ve velmi krátké době objevilo na různých místech tolik nových případů, uvedl ministr.
V týdnu se v seriálu Koronafocus věnovali redaktoři testování školáků, agresivní brazilské mutaci, upřesnili rozdíl mezi karanténou a izolací a shrnuli českou situaci kolem vakcíny Sputnik V.
Zavlečení vzácných variant viru vzbuzuje v Česku obavy. Žádná z nich ale není infekčnější než britská, takže se budou prosazovat obtížně. Nebezpečné zůstávají svou částečnou odolností vůči vakcínám.
V Česku vznikne systém laboratoří na vyhledávání a zkoumání mutací koronaviru, zvládnout by měly až 1500 vzorků týdně, píšou Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Praha||Pavel Vondra, Barbora Sochorová, Martin Melichar|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Jak dochází k mutacím nového koronaviru? Co všechno víme o nových variantách - jsou infekčnější a odolnější vůči vakcínám? A jak moc to celé může zkomplikovat úspěšné zvládnutí pandemie?
Ve snaze ochránit alespoň částečně co nejrychleji co nejvíc lidí se o této možnosti začátkem roku debatovalo i ve Spojených státech. Teď k tomu ale USA nemají takový důvod jako Česko.
Na loňské rozšíření SARS-CoV-2 dokázali vědci bleskově zareagovat, zmapovat genetickou informaci viru a v rekordním čase syntetizovat vakcíny. S rostoucím počtem mutací hrozí, že náskok ztratí.
Imunolog doufá, že se vláda s opozicí dohodne co nejdříve. „Zůstává tu hrozba, že zase Ústavní soud řekne, že to je neústavní, a budeme se točit dokola. Mezitím budou umírat tisíce lidí,“ tvrdí.
S mutací koronaviru B.1.258 se potýkáme od srpna, a i když se objevila také jinde v Evropě, v Česku jí vědci zaznamenali zdaleka nejvíc. Proto si podle Broni Brejové vysloužila pojmenování „česká“.
V přepočtu na obyvatele Česko zůstává zemí s nejrychlejším tempem šíření nákazy nejen v Evropě, ale také na světě. Křivky rostou také v okolních zemích, zdaleka nejvážnější je situace na Slovensku.
„Akceptuji, že data sice nejsou silná, ale jsme v situaci, kdy nám čas nezbývá a musíme se rozhodnout,“ řekl Radiožurnálu ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch.
V devíti zkoumaných krajích byla takzvaná britská mutace ve více než polovině vzorků. Například v Praze a v Plzni ale průměrné procento výskytu dosáhlo až 75 procent.
Francouzské ministerstvo zdravotnictví zmobilizovalo veškerý svůj personál i rezervy a uvolnilo co nejvíce nemocničních lůžek. Zpřísnilo také podmínky pro nemocný personál.
Německo od neděle zavadí nové přísnější podmínky pro cestování z Česka kvůli obavě z šíření britské mutace koronaviru. Přísnější pravidla budou od středy platit i na Slovensku.
Praha||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Tomáš Dufka|Zdraví|Vinohradská 12
Britská mutace koronaviru je na postupu, detekována už byla ve více než pěti desítkách zemí včetně ČR. Co všechno o ní víme a jak moc její rozšíření komplikuje boj s pandemií?
„Už nyní je jasné, že jsme schopni očkovat i výrazně přes 100 tisíc lidí za den, když využijeme všechny kapacity,“ říká ministr zdravotnictví v exkluzivním rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
V Karlovarském i Královéhradeckém kraji jsou velké problémy s lůžkovou kapacitou nemocnic a pacienti odtud musí být převáženi do jiných regionů. Hamáček ale odmítl, že by se chystalo uzavření regionů.
Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali genom viru. Britská je podle odborníků nakažlivější o 30 až 70 procent než dosavadní.
Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, vysvětlil. Za prioritu považuje urychleně zajistit výrobu tzv. polyvalentních vakcín, které budou účinně chránit proti všem variantám koronaviru.
Ministr zdravotnictví bude o víkendu jednat s epidemiology a dalšími odborníky, jak by se mělo dál postupovat. Nevyloučil, že by se vláda v pondělí mohla zabývat omezením pohybu mezi kraji.
„Důvod k zastavení poklesu nebyl. Opatření jsou stále stejná. Podle toho, co jsme viděli třeba v září a říjnu, by pokles měl pokračovat. Bohužel tomu tak není,“ uvedl Ladislav Dušek.
„Další krok je posílení hromadné dopravy, aby lidi nejezdili v přecpaných autobusech. A pravidla, která máme, bychom se měli opravdu snažit dodržovat, protože jde o život,“ konstatuje profesor.