Noví ministři řeší, kde za pár týdnů najít 80 miliard. Premiér ujišťuje, že nechce šetřit na investicích
Nové ministry čeká kromě agendy jejich resortů taky hledání úspor. Nová vláda se zavázala přepracovat návrh rozpočtu na příští rok - připravit ho chce se schodkem nejvýš 300 miliard korun, tedy zhruba o 80 miliard méně, než navrhovala vláda Andreje Babiše (ANO). Škrty tak budou muset hledat všechny resorty. Nový návrh chce mít ministr financí hotový na přelomu ledna a února, do té doby bude Česko hospodařit v rozpočtovém provizoriu.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) chce stát šetřit hlavně na provozních výdajích. „Ministři v naší vládě mají za úkol postupně navrhnout úspory, navrhnout omezení počtu úředníků na jednotlivých resortech. Tak bude naše vláda postupovat,“ oznámil.
Zároveň zdůraznil, že vláda nechce šetřit na lidech ani na infrastruktuře, budování a nezbytných investicích. Škrty by se tak neměly dotknout například dopravních staveb. „Jak konkrétně budou ty úspory vypadat, na tom už teď pracuje tým ministra financí,“ dodal.
Kromě hledání, kde ušetřit, budou muset ministři zajistit chod úřadů a dalších státních zařízení v režimu rozpočtového provizoria. Ten bude muset řešit například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Abychom byli schopni říci poskytovatelům sociálních služeb a všem, kteří jsou na jejich pomoci závislí, jakým způsobem to financování zajistíme, je také důležitá výzva,“ řekl Radiožurnálu.
Schillerová varuje
V rozpočtovém provizoriu má Česko hospodařit nejdéle do března příštího roku. Financování státu se tak bude řídit posledním schváleným rozpočtem.
Před tím ale varuje bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle níž kvůli rozpočtovému provizoriu například nebude možné vyplácet kompenzace podnikatelům zasaženým protiepidemickými opatřeními.
„Největším rizikem je nemožnost vyplácet covidové programy, čerpat vládní rozpočtovou rezervu, která by mohla pomoci je krýt aspoň na začátku roku. Tento rozpočet byl připraven naprosto zodpovědně,“ tvrdí.
Důvěřovat, nebo kontrolovat? Experti se neshodnou na postoji k nezavádění opatření Fialovou vládou
Číst článek
Její nástupce fe funkci - Zbyněk Stanjura z ODS - ujistil, že je chod státu v rozpočtovém provizoriu zajištěný.
„Ministerstvo financí ve spolupráci se všemi ostatními správci rozpočtových kapitol se shodlo na maximálních výdajích v měsíci lednu. Chod státu bude hladký, žádný problém nevznikl a všechny instituce státu a správců rozpočtových kapitol ví, jak mají hospodařit,“ oznámil.
Části resortů pomůžou při osekávání rozpočtu peníze od Evropské unie, například životnímu prostředí.
„Vím, že musíme snížit rozpočet, který máme teď připravený. Já mám ale trochu výhodu oproti ostatním resortům v tom, že peníze, které jsou určeny na restrukturalizaci energetiky a na podporu obnovitelných zdrojů, přichází z Evropské unie. Na ty šahat nemusím,“ řekla Radiožurnálu ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
V historii samostatné České republiky fungovalo rozpočtové provizorium zatím dvakrát, a to na začátku menšinové vlády Miloše Zemana (tehdy ČSSD).
„My budeme mít první rozpočtové provizorium podle zákona o rozpočtových pravidlech,“ upozornil začátkem prosince Stanjura. Dřívější rozpočtová provizoria podle něj fungovala tak, že i přes neschválení rozpočtu sněmovnou vláda hospodařila podle předloženého návrhu.