13 hodin vysílání, dva moderátoři, desítky hostů. Podívejte se do zákulisí speciálního studia k srpnu 1968
Minutu po minutě mohli zájemci během pondělní noci sledovat dění srpna 1968. Speciálním vysíláním Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus, které trvalo 13 hodin, posluchače provedl moderátor Jan Pokorný společně s Martinem Veselovským. Vysílalo se z nově zrekonstruovaného studia S1, které bylo u této příležitosti zpřístupněno veřejnosti. Server iROZHLAS.cz nyní přináší snímky ze zákulisí.
Mezi hosty speciálního vysílání se objevil například herec a scénárista Zdeněk Svěrák nebo fotograf Josef Ráž. „Fotky sovětských vojáků ukazují jen pocit hanby a studu. To nejsou dobyvatelé, to jsou chudáci,“ ukazoval na snímcích z roku 1968.
Okupace. Před 50 lety vpadla vojska Varšavské smlouvy do Československa
Číst článek
Celkem se ve studiu vystřídala asi třicítka hostů, aby si společně s Českým rozhlasem připomněla 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa v srpnu 1968. Výročí okupace sledujeme v online reportáži, kterou budeme aktualizovat až do úterní noci.
Pro návštěvníky byla v Českém rozhlase připravena také takzvaná posluchárna, kde se vysílaly rozhovory s pamětníky. „Když zastavíme rozhlas, tak za dvě hodiny tady máte tisíce lidí,“ vzpomínal na události roku 1968 například Karel Lánský. I on stál za legendárním rozhlasovým vysíláním během srpnové okupace.
Současně je možné v galerii Českého rozhlasu na Vinohradské 12 zhlédnout výstavu fotografií Otty Dlaboly z roku 1968. Snímky zachycují okupovanou Prahu i Martu Kubišovou a Karla Kryla. Jde o součást Projektu '68.