13 hodin vysílání, dva moderátoři, desítky hostů. Podívejte se do zákulisí speciálního studia k srpnu 1968

Minutu po minutě mohli zájemci během pondělní noci sledovat dění srpna 1968. Speciálním vysíláním Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus, které trvalo 13 hodin, posluchače provedl moderátor Jan Pokorný společně s Martinem Veselovským. Vysílalo se z nově zrekonstruovaného studia S1, které bylo u této příležitosti zpřístupněno veřejnosti. Server iROZHLAS.cz nyní přináší snímky ze zákulisí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi hosty speciálního vysílání se objevil například herec a scénárista Zdeněk Svěrák nebo fotograf Josef Ráž. „Fotky sovětských vojáků ukazují jen pocit hanby a studu. To nejsou dobyvatelé, to jsou chudáci,“ ukazoval na snímcích z roku 1968.

Okupace. Před 50 lety vpadla vojska Varšavské smlouvy do Československa

Číst článek

Celkem se ve studiu vystřídala asi třicítka hostů, aby si společně s Českým rozhlasem připomněla 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa v srpnu 1968. Výročí okupace sledujeme v online reportáži, kterou budeme aktualizovat až do úterní noci.

Pro návštěvníky byla v Českém rozhlase připravena také takzvaná posluchárna, kde se vysílaly rozhovory s pamětníky. „Když zastavíme rozhlas, tak za dvě hodiny tady máte tisíce lidí,“ vzpomínal na události roku 1968 například Karel Lánský. I on stál za legendárním rozhlasovým vysíláním během srpnové okupace.

Současně je možné v galerii Českého rozhlasu na Vinohradské 12 zhlédnout výstavu fotografií Otty Dlaboly z roku 1968. Snímky zachycují okupovanou Prahu i Martu Kubišovou a Karla Kryla. Jde o součást Projektu '68.

Khalil Baalbaki, Jiří Šeda, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme