Špičky vládní koalice budou řešit spor kolem církevních restitucí
Vedení koaličních stran se dnes pokusí urovnat spory kolem zákona o církevních restitucích. Strana Věci veřejné totiž přišla s požadavkem na odsunutí finančního vyrovnání o rok, tedy na 1. leden 2014 nebo na ekonomicky příznivější dobu. O víkendu pak navrhla, že by se potřebné peníze mohly získat sloučením vybraných úřadů a ministerstev.
„Budeme navrhovat možnosti redukce na rovině ústředních státních úřadů včetně ministerstev tak, abychom našli takové úspory, abychom mohli dát peníze do církevních restitucí. Jinak si v současné situaci musíme jasně říci, že si na církevní restituce budeme půjčovat,“ řekla Radiožurnálu vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake.
Věcem veřejným se jim nelíbí, že by státní pokladna měla církve začít vyplácet v době, kdy naše hospodářství může být v recesi. "Jde skoro o dvě miliardy a to není tak malá částka v době, kdy se bavíme o tom, že státní rozpočet očekává propad příjmů až 30 miliard,“ tvrdí Peake.
Vicepremiérka za Věci veřejné ujišťuje, že její strana nejde na dnešní jednání s ultimátem. „Jsme si vědomi, že jsme se k církevním restitucím v koaliční smlouvě zavázali. Pouze chceme, abychom našli takové zdroje v rozpočtu, aby bylo jasné, že nebudeme za několik měsíců stát před rozhodnutím, že musíme zvýšit DPH, protože propad rozpočtu je tak hluboký, že musíme hledat další a další zdroje,“ uvedla Peake.
Vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake byla hostem Ranního interview Radiožurnálu
Postup VV se nelíbí dalším koaličním stranám – ODS a TOP 09. Ty nechtějí s restitucemi dál čekat, protože pokud státní pokladna nezačne s jejich výplatou, bude i tak muset církvím dávat jeden a půl miliardy korun ročně na jejich podporu. Vláda by měla restituční zákony schvalovat ve středu.
Po vyřešení restitucí volá také přes tisíc starostů, kteří nemohou se zablokovaným obecním majetkem nakládat. Upozorňuje na to místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.
„Narovnání vztahů mezi církvemi a státem je sledováno svazem, respektive obcemi a městy dlouhou dobu a pro mnohé z nich je to vlastně klíčová otázka toho, zda budou moc rozvíjet to svoje území, protože blokace pozemků, nemovitostí, pro ně vytváří, dá se říct, pomalu diskriminační podmínky e vztahu k jiným městům a obcím, kde tenhle problém není,“ řekl Jaromír Jech.
Drábek: VV se snaží brzdit dohodu
Podle ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka se tak Věci veřejné snaží dohodu jen brzdit.
„My tady se snažíme vyřešit situaci, která je nevyřešená 22 let. Je to ostuda České republiky. Jakákoliv záminka, která má sloužit pro to, aby to, co bylo jednou ukradeno, tak aby nebylo navráceno, jakákoliv záminka je skutečně jenom zástěrkou pro to, aby se ta situace dále neřešila,“ uvedl Jaromír Drábek.
Podle premiéra Petra Nečase není možná jiná dohoda, než ta, ke které dospěla komise složená ze zástupců státu a církví.
„Musím říct, že nepřipouštím jiné řešení této situace než koaličně dohodnuté hlasování vlády, kladné hlasování ve prospěch tohoto zákona. Nic jiného absolutně nepřipouštím a vůbec to nepřipadá v úvahu, včetně nějakého nového jednání o nějaké nové smlouvě. Ani si to nedovedu představit, že by tohleto bylo vůbec prakticky, politicky a věcně realizovatelné,“ uvedl Petr Nečas.
Dodal, že není možné vypracovat jiný návrh, protože ten stávající má podporu také církví a náboženských společností.
ČSSD podporuje požadavek Věcí veřejných
Naopak podle sociální demokracie je spor vládní koalice o církevní restituce důkazem toho, že návrh je špatně připravený. Místopředseda strany Jiří Dienstbier podporuje požadavek Věci veřejných, které chtějí vědět, kde stát v době krize vezme peníze na vyplacení církví.
„Otázky, které to vzbuzuje, jsou zcela legitimní. Je oprávněné ptát se, kde na to vláda vezme peníze, na úkor jakých dalších priorit a veřejných služeb. Toto vyrovnání půjde, a zejména samozřejmě jak chce vláda, přijímá-li takovéto projekty, čelit zvyšujícímu se zadlužování veřejných rozpočtů a státu,“ řekl Jiří Dienstbier.
Připomněl také, že jeho strana má připravený vlastní návrh odluky státu od církví.
„Sociální demokracie navrhuje, aby církevní majetek, respektive majetek, který v minulosti církve užívaly, tak aby byl vložen do speciálního fondu, který by za tím účelem byl vytvořen, aby v tomto fondu byly za účasti zástupců církví spravovány výnosy z tohoto majetku, aby byly používány k financování církevních aktivit, jak duchovních, tak i těch dalších veřejně prospěšných, které církve vykonávají,“ uvedl Jiří Dienstbier.
Komentátor: Dát do souvislosti sloučení úřadů s církevními restitucemi je nešťastné
Komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman označil návrh Věcí veřejných na sloučení některých ministerstev nebo úřadů kvůli penězům na restituce za nepochopitelný. Připomněl, že Věci veřejné nezpochybňují podstatu církevních restitucí, ale to, kde se na to ve státním rozpočtu vezme.
„Mělo by jít o dvě až tři miliardy a pokud by uvažované sloučení ministerstev nebo úřadů mělo vynášet zhruba 2 až 3 miliardy ročně, nemá cenu se o tom vůbec bavit,“ uvedl v Ozvěnách dne.
Navíc dávat sloučení úřadů do souvislostí s církevními restitucemi je podle komentátora velmi nešťastné. „I z toho úhlu pohledu, že je to jednání na delší dobu, že sloučit ministerstva nelze ze dne na den. A pokud se mají církevní restituce vyřešit, a pokud už je na stole dohoda, mělo být to být nezávisle na tom , jak se bude reformovat státní správa,“ dodal.
Je podle něj pravděpodobné, že Věci veřejné rozehrávají nějakou politickou hru. „Že chtějí od koaličních partnerů ústupky v nějaké jiné věci. A vzhledem k medializaci církevních restitucí dostaly další prostor a mohou působit na koaliční partnery. Možná také vycházejí z průzkumu veřejného mínění, podle kterých asi 70 procent obyvatel není nakloněno církevním restitucím,“ uvedl.