Podobný projev měl už v únoru i další republikán, senátor státu Minnesota John Jasinski. Americké orgány podle něj utratily tisíce dolarů za výcvik psů, kteří jsou s postupnou legalizací vyřazováni.
ODS a TOP 09 chtějí pokračovat ve vládní spolupráci. Jejich lídři se na tom shodli na dopolední koaliční schůzce na Úřadu vlády a dali to najevo i zástupcům strany LIDEM. Ta se k celé věci vyjádří večer po jednání svého vedení.
Ministerstva obrany a dopravy zatím zůstávají bez šéfů. Koaliční špičky se ani na ranním jednání nedohodly na jménech nových ministrů. Do debaty o vládních změnách vstoupil i prezident Václav Klaus, který kritizoval překotné výměny ministrů.
Do konce roku chtějí vládní strany podepsat novou koaliční smlouvu. Zřejmě se do ní promítnou i změny na ministerstvech. Občanští a liberální demokraté by si rádi vyměnili ministerstva obrany a dopravy za podmínky, že bude schváleno sloučení dopravy s průmyslem. Do čela obrany by se pak mohla postavil vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM. Nevyloučila, že by to mohlo být už příští týden.
Lídři ODS, TOP09 a LIDEM se sejdou nad koaliční smlouvou. Tu budou měnit podle aktuálních potřeb a priorit vlády. Jednání K9 se ale dotkne také personálního obsazení vlády. Spekuluje se o tom, jestli se ministr dopravy Pavel Dobeš ze strany LIDEM bude se svým úřadem loučit jako jediný, nebo ho někdo z kolegů doprovodí.
Volba nového prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu se o měsíc odkládá. Jak zjistilo Rádio Česko, na odkladu se shodli zástupci koaliční K9. Představitelé vládních stran se dosud neshodli na vhodném kandidátovi, který by v čele NKÚ nahradil Františka Dohnala. Návrhy na kandidáty přitom měly sněmovní strany podat do zítřka, koaliční strany se o tom měly dnes radit.
V zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi vládní koalice prosazuje normu, která jí mnoho bodů u veřejnosti asi nezíská. Průzkumy naznačují, že proti navracení majetku církvím se staví kolem 70 procent občanů. Zásadní námitky má i parlamentní opozice a chce prosadit referendum, ve kterém by využila společenský nesouhlas.
4:38
|Igor Maňour, Český rozhlas, Eva Presová, bre|Zprávy z domova
Vedení koaličních stran se dnes pokusí urovnat spory kolem zákona o církevních restitucích. Strana Věci veřejné totiž přišla s požadavkem na odsunutí finančního vyrovnání o rok, tedy na 1. leden 2014 nebo na ekonomicky příznivější dobu. O víkendu pak navrhla, že by se potřebné peníze mohly získat sloučením vybraných úřadů a ministerstev.
Už zítra budou vládní koalice řešit, jak a kdy dostanou církve zpět svůj majetek. Už tak nepřehlednou situace ještě zkomplikoval požadavek Věcí veřejných, které chtějí kvůli církevním restitucím slučovat ministerstva. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová věří, že se v koalici najde shoda.
Obcím by měly zůstat příjmy za hrací automaty a videoloterijní terminály. Myslí si to Věci veřejné s tím, že o penězích z hazardu by neměly rozhodovat hazardní firmy. Rozdělovat 30 procent na takzvaně veřejně prospěšné účely jim umožnila Poslanecká sněmovna, která prosadila jinou dohodu, než na které se původně domluvila koalice.
Lídři vládních stran budou ve formátu K9 hledat cestu, jak upravit sněmovnou schválený návrh nových pravidel pro zdanění hazardu. Na zítřejším jednání hospodářského výboru Senátu by měli přijít s pozměňovacím návrhem, na kterém se shodnou ODS, TOP 09 i Věci veřejné. Strany vládní koalice se neshodují v podílu, který mají dostat z daní za hazard obce, státní rozpočet a sport.
Nejmenší vládní strana Věci veřejné chce co nejrychlejší svolání schůzky lídrů vládní koalice ve formátu K9. Podle předsedy strany Radka Johna je cílem koordinace společného postupu při jednání se senátory, které se týká dalších úprav nedávno přijatých změn zdanění hazardu v daňové reformě. Premiér a předseda ODS Petr Nečas už řekl, že žádosti koaličního partnera vyhoví.
4:06
|Milan Kopp, Květa Moravcová, Simona Bartošová|Zprávy z domova
Daňová reforma bude platit až od roku 2014, stravenky zatím zůstanou. Shodly se na tom strany vládní koalice během večerního zasedání na Úřadu vlády. Shoda v koalici panuje i na zdanění loterií.
Koaliční lídři se shodli na odkladu daňové reformy. Platit by tak měla od roku 2014. Zákon o daňové reformě se má ve sněmovně projednávat už dnes. Koalice se také shodla na podpoře novely zákona o veřejných zakázkách, kterou projednává.
V Poslanecké sněmovně odstartoval další boj o reformy. Poslanci začali projednávat předlohy, které jim vrátil oranžový Senát. Vládní koalice se chystá přehlasovat senátní veto například u zákonů k důchodové, sociální nebo zdravotnické reformě. Projednávání reforem ale budou ve sněmovně provázet obstrukce opozice. Těm se chce koalice bránit i nepřetržitým zasedání sněmovny.
Půl hodiny po poledni se mají sejít špičky koalice ve formátu K9. O schůzku požádaly Věci veřejné, které vznášejí výhrady k některým reformám. Zvláště k těm, jejichž projednávání přerušil minulý týden sociální výbor sněmovny. Premiér Petr Nečas (ODS), který dnešní K9 nakonec svolal, ale namítá, že na výhrady proti změnám v sociální oblasti je už pozdě.
Před jednáním sněmovny se dnes sejdou lídři koaličních stran ve formátu K9. Tématem mají být hlavně změny v sociální oblasti. Jejich projednávání týden minulý přerušil sněmovní sociální výbor. Schůzku iniciovaly Věci veřejné, premiér Petr Nečas ji nakonec svolal, i když koaliční partneři ODS a TOP 09 už o víkendu naznačili, že nevidí závažný důvod, proč by se měli politici scházet, budou se ale snažit vyjít Věcem veřejným vstříc.
Věci veřejné chtějí, aby se v pondělí sešly špičky koalice ve formátu K9. Tématem by měly být změny v sociální oblasti, jejichž projednávání tento týden přerušil sněmovní sociální výbor. Koaliční partneři ODS a TOP 09 sice nevidí závažný důvod, proč by se měli politici scházet, budou se ale snažit vyjít Věcem veřejným vstříc.
Koalici čeká opět kontroverzní téma – plán ministra financí Kalouska ohledně zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta oznámil, že strana je proti zrušení stravenek a výhrady že má i k rušení superhrubé mzdy.
Jednání lídrů koalice ODS, TOP 09 a VV o rozpočtu, případných škrtech ve výdajích státu či zvýšení daní, skončilo bez konkrétního závěru. Jsou rozpracované dvě varianty změn DPH, o kterých se ještě bude jednat.
Další náročná debata čeká zástupce vládních stran. Odpoledne totiž budou na schůzce K9 ve Strakově akademii hledat cestu, jak ve státním rozpočtu na příští rok dosáhnout plánovaného schodku 3,5 procenta hrubého domácího produktu. To představuje úspory asi 30 miliard korun. K jejich první verzi mají při tom výhrady Věci veřejné - vadí jim škrty v resortech školství a dopravy.
Premiér Petr Nečas připustil, že by daň z přidané hodnoty mohla vzrůst na 19 procent. Naopak ve snížené sazbě si umí představit knihy, léky a tiskoviny. Podle premiéra se krize v eurozóně prohlubuje, a proto je nutné zvažovat razantnější stabilizaci veřejných financí. Nečas to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Vládní koalice se přitom už dohodla, že sazby DPH by se od roku 2013 sjednotily na 17,5 procentech. Znovuotevření debaty o vyšším DPH se nelíbí Věcem veřejným.
Už jen 4 dny mají koaliční partneři na to, aby dokončili dodatek ke stávající koaliční smlouvě. Vyjednávání o něm se ale zadrhlo na tom, kolik peněz má dostat školství a doprava. Šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake odmítá důvod, kterým odchod z jednání odůvodnila ODS a TOP 09, totiž že by nejmenší vládní strana stupňovala své požadavky.
Jednání o dodatku ke koaliční smlouvě skončilo neúspěchem. Přerušila ho TOP 09 kvůli hospodářským požadavkům Věcí veřejných. Nejmenší vládní strana znovu otevřela téma škrtů ve státním rozpočtu a chce víc peněz pro školství a dopravu.
V Kramářove vile v Praze se vpodvečer sešli lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Znovu jednají o dodatku ke koaliční smlouvě, kterým VV podmiňují setrvání v koalici. Oproti původním předpokladům VV oznámily, že nechtějí dnes diskutovat o personálních změnách ve vládě, ale hlavně o programu.
Lídři ODS, TOP09 a Starostů a Věcí veřejných by dnes večer měli dokončit dodatek ke koaliční smlouvě. Podstatnou část jeho programové kapitoly už mají hotovou, dnes by se měli vrátit k hazardu, daním a zemědělství. Zásadní diskuze ale vyjednavače K9 čeká kolem personálních změn ve vládě. Věci veřejné trvají na svých požadavcích, chtějí mít v kabinetu čtyři plnohodnotné ministry.