‚Neexistující pseudokoncentrák‘. Roznerovy výroky o táboře v Letech u Písku musí znovu prověřit policie
Státní zástupkyně z Městského státního zastupitelství v Praze nařídila policii znovu prověřit slova poslance SPD Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku. Pro Českou televizi to uvedl mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Rozhodnutí o odložení trestního stíhání předsedy SPD Tomia Okamury naopak nadále platí.
Policie u obou politiků případ odložila v polovině října s tím, že se trestného činu nedopustili. „Spisový materiál byl vrácen prostřednictvím Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 policejnímu orgánu, aby pokračoval v úkonech trestního řízení,“ řekl České televizi k případu poslance Roznera mluvčí Cimbala.
Výroky Okamury a Roznera o romském táboře v Letech nejsou trestným činem, policie případ odložila
Číst článek
Naopak u výroků Tomia Okamury byl postup policie v pořádku, dodala státní zástupkyně. „Policejní orgán postupoval správně, když věc odložil, neboť ve věci nebyly zjištěny takové skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin, respektive nebylo zjištěno podezření z trestného činu a nebylo na místě věc vyřídit jinak,“ upřesnil Cimbala.
‚Neexistující pseudokoncentrák‘
Okamura letos v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.
Poslanec SPD Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“.
Trestní oznámení na oba politiky SPD podal v únoru předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.
Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požadovala odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.