Soudy o vině rozhodly správně. Nejvyšší státní zastupitelství odmítá dovolání Nečesaného
Soudy, které rozhodly o vině Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu kadeřnice, posoudily věc správně. Myslí si to Nejvyšší státní zastupitelství, které podalo vyjádření k dovolání Nečesaného proti trestu 13 let za mřížemi. Stanovisko nejvyšších žalobců už doputovalo na Nejvyšší soud, který se bude případem znovu zabývat. Ten už se přitom Nečesaného v minulosti zastal.
"Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství už vypracovalo a odeslalo Nejvyššímu soudu vyjádření k dovolání obviněného Lukáše Nečesaného," uvedl pro Zpravodajský web Českého rozhlasu mluvčí úřadu Petr Malý.
Čtyřiadvacetiletý Nečesaný, jehož případ řeší soudy všech instancí už poněkolikáté, podal dovolání loni v polovině listopadu. Nesouhlasí totiž s trestem třináct let vězení za pokus o vraždu kadeřnice, který mu v srpnu potvrdil Vrchní soud v Praze.
Za pokus o vraždu kadeřnice půjde Nečesaný na 13 let do vězení. Rozsudek je pravomocný
Číst článek
"K obsahu (dovolání; pozn. red.) lze stručně sdělit, že Nejvyšší státní zastupitelství trvá na tom, že soudy činné ve věci rozhodly správně a bez vad vytýkaných obviněným, a proto navrhuje odmítnutí dovolání," doplnil ještě mluvčí Malý.
Obhájce Nečesaného se s ohledem na skutečnost, že nezná obsah samotného stanoviska, nechtěl ke kroku Nejvyššího státního zastupitelství vyjadřovat. "Určitě to ale není překvapivé. Podali jsme dovolání, stojíme si za důvody, které podle našeho názoru jsou, a plně se ztotožňujeme s rozsudkem Nejvyššího soudu, který vydal. Problém je, že tento rozsudek nebyl respektován a na tom trváme," uvedl obhájce Oldřich Chudoba v reakci pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.
Nové projednání u soudu
Případ, který se stal už v únoru 2013, tak bude opět řešit Nejvyšší soud. Kdy přesně, nechtěl ale mluvčí soudu Petr Tomíček komentovat. Obecně trvá řízení o dovolání v průměru něco málo přes 40 dní.
"Avšak jednotlivé případy jsou vždy individuální a velmi odlišné. Naše senáty, až na výjimky, rozhodují neveřejně a nezvou si již k výslechu účastníky řízení a svědky," uvedl mluvčí Tomíček. Kdy bude ve věci rozhodnuto, nechtěl proto odhadovat.
Právě Nejvyšší soud se v minulosti už jednou Nečesaného zastal. Za útok v hořickém kadeřnictví, pro který měl Nečesaný podle policie i státního zástupce motiv, uznal soud Nečesaného vinným. Kadeřnici měl šestkrát udeřit do hlavy polenem a okrást ji o deset tisíc korun, což měly potvrdit i pachové stopy z kabelky a vypínače. Sám Nečesaný přiznal, že v kadeřnictví byl, ihned prý ale odešel, protože žena už obchod zavírala. Vinu popírá.
Obvinění si vyslechl v roce 2013, o rok později ho královéhradecký soud poslal na 16 let za mříže. Když případ doputoval k Vrchnímu soudu v Praze, ten věc nejprve vrátil k novému projednání, nakonec Nečesanému snížil trest o tři roky. V květnu 2015 pak spis dorazil k Nejvyššímu soudu, který rozsudek pro nedostatek důkazů zrušil.
Když královéhradecký soud projednával případ znovu, svůj předchozí verdikt potvrdil. Třináct let za mřížemi pro Nečesaného poté loni v srpnu potvrdil ještě pražský vrchní soud.
Zatím na svobodě
Nicméně až do nového rozhodnutí Nejvyššího soudu je Nečesaný na svobodě. Soud mu totiž tři dny před Štědrým dnem přerušil výkon trestu.
Nečesaný je na svobodě. Nejvyšší soud mu přerušil výkon třináctiletého trestu
Číst článek
Předseda senátu Jan Bláha podle usnesení, o kterém Zpravodajský web Českého rozhlasu před časem informoval, nechce finální rozhodnutí předjímat. "Nemohl (ale) již v tomto stádiu řízení především se zřetelem k uplatněné dovolací argumentaci vyloučit, že dovolání bude shledáno, ať již zcela, či částečně důvodným a že věc bude posouzena a rozhodnuta způsobem, jehož se obviněný dovolává," vysvětlil soudce Bláha, proč Nečesaného pustil na svobodu. Celé usnesení si můžete přečíst ZDE. Kdyby se tak skutečně stalo, byl by výkon trestu podle Bláhy "nepřípustným".
"Nevěřil jsem tomu, že mě pustí. Ve věznici jsem pořád myslel na rodinu," uvedl tehdy pro ČTK Nečesaný po propuštění z plzeňské věznice Bory.