Soudní spory o vydání majetku Kinskému odročeny
Potomek šlechtického rodu Kinských František Oldřich zatím nezískal majetek v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku ani na Choceňsku. Oba soudy dnes líčení odročily. V prvním případě proto, že právní zástupce Kinského požádal o čas na přípravu závěrečného návrhu, ve druhém pak důvodem k odročení byly pochybnosti o pravosti listin dokazujících původ Františka Kinského.
Ve sporu s Jiřetínem pod Jedlovou na Děčínsku se František Oldřich Kinský domáhá vydání více než 10 pozemků a stavební parcely s restaurací na Jedlové hoře. Soud se zabýval především čtením listinných důkazů, které předložila žalovaná strana. Ta považuje konfiskaci rodového majetku Kinských na základě Benešových dekretů za oprávněnou. Advokátka Jiřetína se domnívá, že předmětem sporu by neměla být ani restaurace na Jedlové hoře. Původní stavba totiž zchátrala a nyní tam stojí prakticky nový areál.
Soudkyně Jana Havlová už při dřívějším jednání uvedla, že v kauze bude brát v úvahu i národnost žalobce a jeho rodiny. "K tomu jsme předložili i dostatek důkazů, rodiče byli Němci," tvrdí zástupkyně obce Marta Hrubešová. "Byli výrazně proněmecky orientovaní a v podstatě toto se promítlo i na národnost žalobce."
Rozhodnutí sporu děčínský soud odročil na 9. října. Kinského právní zástupce si totiž vyžádal sedm dnů na přípravu závěrečného návrhu.
K projednávání své žaloby o vydání rodového majetku na Choceňsku se dnes Kinský dostavil osobně. Pozemkový úřad žaluje o pozemky o výměře přes třicet hektarů. Mezi požadované majetky patří i zámek v Chocni. Spor byl odročen na 9. prosince, a to kvůli pochybnostem o pravosti listin dokazujících původ Františka Kinského.
Právní zástupce žalobce Jaroslav Čapek tento vývoj očekával. "Já jsem očekával, že protistrana přijde s něčím novým, co by umožnilo protahovat řízení. Takže jsem předpokládal, že se tady objeví ty tři podivné výměry, protože se už objevily v Děčíně, které se náhle měly objevit ve Státním archivu, které jsou adresovány na jméno Kinský. To jsou listiny vystavené třemi okresními národními výbory, a tam jsou označováni různí Kinští jako osoby, které se označují v těch listinách za osoby německé národnosti, kterým se má konfiskovat."
Rodině Františka Oldřicha Kinského byl majetek po druhé světové válce zabaven na základě Benešových dekretů kvůli kolaboraci s nacisty. Žaloba má ale za to, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je vlastnil tehdy nezletilý syn František Oldřich. Ten se tak podle svého právníka nedomáhá restituce majetku, ale potvrzení vlastnického práva.