Soud vynese verdikt pro 15 obžalovaných v kauze opencard. Hlavní líčení trvalo rok

Celkem 15 obžalovaných si vyslechne verdikt v kauze opencard. Žalobce navrhl podmíněné tresty pro 6 z nich. Spor se týká veřejné zakázky na provozování elektronické tramvajenky. Dva bývalí pražští primátoři, někdejší radní a úředníci, údajně zvýhodnili firmu Haguess. Praze tak měla vzniknout 25milionová škoda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard (ilustrační foto)

Opencard (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní líčení v kauze opencard trvalo rok. Loni v září první den jednání přilákal i hudebníky a herce, kteří sehráli před pražským Městským soudem divadlo.

Účastníci happeningu tvrdili, že obžalovaní bývalí úředníci a radní komplikace s opencard jen zdědili. Takhle pak začal svou výpověď bývalý primátor Prahy a dnes poslanec ODS Bohuslav Svoboda.

„Vážený pane předsedo, to, co projednáváme, je proces, který je velmi zásadní. Týká se principů zastupitelské demokracie a toho, jak má pracovat," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní líčení v kauze Opencard trvalo rok, jeho shrnutí připravila reportérka ČRo Veronika Hlaváčová

Svoboda tvrdí, stejně jako ostatní obžalovaní, že radní nové smlouvy s firmou Haguess museli v roce 2012 odsouhlasit, jinak by hrozil kolaps opencard.

Pro prodloužení smlouvy bez vypsání výběrového řízení hlasoval i Svobodův nástupce, někdejší primátor Prahy Tomáš Hudeček, tehdy člen TOP 09.

„Víc a víc se ukazuje, že to rozhodnutí bylo správné, o čemž jsem byl přesvědčen už tenkrát. Ostatně ta druhá, nulová varianta, kdy bychom nedělali nic, by vedla k něčemu absolutně nepředstavitelnému. Dneska bych hlasoval úplně stejně," řekl.

Hudeček na začátku hlavního líčení v kauze opencard také uvedl, že je celá obžaloba nesmysl.

Kauza Opencard míří do finále. Podmínky exprimátorům a dalších sedm trestů

Číst článek

Pro oba bývalé primátory chce žalobce podmínky. Prokázalo se podle něj, že porušili zákon o veřejných zakázkách.

„Patnáct lidí, kteří se neznají, spáchá transparentní podvod. Úředníci si říkají, tak my se domluvíme, a radní to odmávají. A radní si říkají, mají podpisy, ono to nebude vadit. To je tak absurdní, že i pro lidi, kteří mohli mít zájem, že tady jsme, už je to absurdní příliš," dodal.

Podmíněné tresty žádá Tomáš Lejnar pro celkem šest lidí z patnácti, mimo jiné i pro bývalou radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou. Během hlavního líčení řekla, že prodloužení smluv s firmou Haguess museli podpořit.

„Kdybychom nezačali hned řešit celý problém opencard, hrozil by skutečně kolaps celého systému. V krajním případě hrozilo i vypnutí systému, což by znamenalo ohromné finanční ztráty," vysvětlila.

Žalobkyně Máchová

Jako státní zástupkyně v případu nejdřív vystupovala Dagmar Máchová.

„Konali výběrové řízení, které bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Vzhledem k tomu, že podle znaleckých posudků byla zakázka předražená, je jejich jednání posuzováno jako trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku," říkala loni v říjnu.

Žalobkyně Máchová nakonec o kauzu opencard stejně jako o další trestní kauzy přišla. Důvodem bylo prověřování údajného vynášení informací. Policie prohledávala i její kancelář.

Projekt opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma z ODS. Původně plánoval, že bude mít elektronická karta řadu funkcí. Nakonec slouží hlavně jako tramvajenka. Prahu stála víc než 1,7 miliardy korun. V březnu pak opencard nahradila zelená karta Lítačka.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme