Snížená sazba DPH bude zřejmě časem úplně zrušena
Koalice se přibližuje ke shodě na důchodové reformě. Mimo jiné z ní vyplývá, že lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého.
„Z veřejné debaty, která se rozběhla především v posledních dnech, se zdá, že shoda na dobrovolnosti je průchozí a je v zásadě asi dobrá,“ řekl vedoucí katedry politologie brněnské Masarykovy univerzity Stanislav Balík.
Vedoucí katedry politologie Masarykovy univerzity Stanislav Balík mluví o plánech vlády v pořadá Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3
Výpadek příjmů na sociální pojištění pak mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH na dvacet procent, což se ale zřejmě promítne například do cen některých potravin nebo léků. Stát tak chce získat ročně zhruba 57 miliard korun.
Podle analytiků se dá čekat, že hlavně u potravin prodejci přenesou zvýšenou daň v plném rozsahu do ceny. Trochu odlišná situace by mohla nastat u cen tepla a vody, kde by zdražování nemuselo být tak drastické.
Výjimkou ze sazby DPH zvýšené oproti dnešku na 20 procent je sedm základních potravin. V desetiprocentní sazbě tak má zůstat chléb, mléko, brambory, syrová nezpracovaná zelenina, nezpracované ryby, dětská mléčná výživa a potraviny pro lidi s metabolickými problémy. Už tam nebude tak jako dosud celý sortiment pečiva nebo mléčných výrobků, takže u rohlíků nebo housek, a taky u sýrů a jogurtů stoupne daň na dvojnásobek.
„Osobně se domnívám, že to je jenom jakýsi mezikrok k úplnému zrušení snížené sazby DPH,“ uvedl Stanislav Balík.
Martin Drtina mluví o dopadu zvýšení DPH na občany v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Propočet dopadů na rodinné rozpočty po zvýšení DPH zveřejnila strana Věci veřejné. Má jít u rodiny se dvěma dětmi měsíčně přibližně o 500 korun navíc, tedy šest tisíc korun ročně. A tento nárůst by se pak rodinám vrátil zvýšením slevy na dani z příjmů na dítě o tři tisíce korun za rok. Takže při dvou dětech by se rodina neměla dostat do červených čísel.
Zdražení se bude týkat ale i dalších položek, které jsou dnes ve snížené sazbě, například léků, ubytovacích služeb, knih, jízdného v hromadné dopravě, vstupenek do kina nebo divadla, i sociální péče.
Prudké zdražení životních potřeb včetně bydlení a tepla napadá opozice. Je potřeba ale říci, že i když má sociální demokracie v senátu dostatek hlasů pro to, aby příslušný zákon sněmovně vrátila, koaliční poslanci mohou senátory následně snadno přehlasovat.
Pokud chce vláda získat pro své plány širokou veřejnost, měla by se je pokusit lidem dostatečně vysvětlit. Podle politologa se jí to zatím příliš nedaří.