Odstraňování bariér jde v Evropě podle Petra Koblice, generálního ředitele Pražské burzy cenných papírů a také federace evropských burz, „strašně pomalu a ztuha“.
Český mák je plný morfinu, píše Mf Dnes. A zaměstnanci českého distribučního centra firmy Amazon hrozí podle E15 poprvé stávkou. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Ve čtvrtečních novinách se dočtete o hrozbě zániku unikátní krkonošské tundry, kterou kvůli extrémním vedrům pohlcuje kleč, píše deník Právo. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Sociální demokracie byla vždy odpůrcem druhého pilíře penzijní reformy. Teď sestavila koaliční vládu a naznačila, že tento způsob důchodového připojištění zruší, možná už v roce 2016. V takovém případě by lidé o své vklady přijít neměli.
Data klientů Penzijní společnosti Komerční banky se dostala na veřejnost. Přes internetové bankovnictví bylo možné se dostat k citlivým informacím. Banka již přístup do databáze zablokovala. Za chybu prý může dodavatel informačního systému.
Počet zájemců o druhý pilíř důchodové reformy v posledních dnech podle očekávání mírně vzrostl. A to jenom díky tomu, že do penzijního systému vstupovali lidé starší 35 let. Ti včera měli zřejmě poslední šanci zapojit se do druhého pilíře.
52:29
|Martin Veselovský, Petra Benešová, Kateřina Kozmová|Ekonomika
Stát chce nalákat více lidí do druhého pilíře důchodového spoření. Ministerstvo financí navrhuje, aby lidé do čtyřiceti let mohli vstoupit do systému i příští rok. O spoření byl zatím malý zájem. Penzijní fondy by i příští rok přijímaly klienty, kterým bude od 35 do 40 let. Za současných podmínek přitom mají starší ročníky čas už jen týden. Dalším z návrhů je možnost vystoupení ze systému.
Penzijní fondy, které se chtějí účastnit druhého pilíře důchodové reformy, budou dál pokračovat v přípravách na spuštění tohoto systému k začátku příštího roku. Některé z fondů se ale rozhodly zůstat stranou – vzhledem k nejistotě, která podle nich provází druhý pilíř, pokud se k moci dostanou sociální demokraté. Ostatní fondy ale chtějí rozptýlit obavy a plánují intenzivnější vysvětlování výhod reformy.
Premiér Petr Nečas bude jednat se zástupci penzijních fondů kvůli druhému pilíři reformy, který sice zavádí vláda od ledna, mezi lidmi však zatím nemá velkou podporu. Vyplatí se totiž jen menšině obyvatel.
Penzijní fond Aegon oznámil, že se nezúčastní druhého pilíře reformy penzí. Hlavním důvodem je nejistota, jestli se podaří získat dostatečný počet zájemců. Aegon se tak připojil k penzijním fondům ING a AXA, které neúčast ve druhém pilíři oznámily už dříve.
Jen do zítřka mají ještě lidé šanci přihlásit se do starých fondů komerčního penzijního připojištění. Další smlouvy se už budou uzavírat podle nových pravidel. Už za chvíli se proto budeme ptát dnešních vysokoškoláků na to, jaký způsob zajištění na stáří považují oni za nejvýhodnější.
Zájem Čechů o uzavření penzijního připojištění vrcholí. Mnoho lidí totiž na poslední chvíli pospíchá a vstupuje do systému za starých výhodných podmínek. Některé penzijní fondy tak v těchto dnech hlásí i dva tisíce nových klientů denně.
Za necelých 50 let by měl jít Lukáš do důchodu a už teď myslí na to, jaké to bude na stará kolena. Moc velký optimista není, a tak ani nečeká na lednový začátek penzijní reformy a spoření ve druhém pilíři obchází obloukem. A to je přitom podle tabulek díky svému věku téměř ideální adept.
Vkladům českých klientů, kteří svěří své peníze soukromým penzijním fondům, nehrozí znárodnění. Situace podobná té, jaká nastala v Maďarsku, se u nás nemusí lidé obávat, řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu náměstek ministra financí Radek Urban.
Desetitisíce lidí po celém Česku teď podepisují nové smlouvy o penzijním připojištění. Posledního listopadu totiž skončí stávající podmínky a ty nové všem nevyhovují. Přibývá i takových lidí, kteří si spoření na důchod v dnešní době dovolit nemůžou.
Šéf představenstva Penzijního fondu ING Jiří Rusnok odstoupil z funkce prezidenta Asociace penzijních fondů. Souvisí to s neúčastí ING ve druhém pilíři důchodové reformy.
Společnost ING nedůvěřuje důchodové reformě. Její penzijní fond oznámil, že se nezapojí do druhého pilíře reformovaného systému penzí. Považuje ho totiž za nejistý a rizikový. Ostatní fondy se zatím podle zjištění Radiožurnálu k takovému kroku nechystají.
Důchodová reforma přišla o významného hráče. Penzijní fond ING se nezapojí do druhého pilíře nového systému. Připravenou reformu považuje za rizikovou i proto, že s ní velká část společnosti nesouhlasí. ING chce ale dál svým klientům nabízet transformované penzijní připojištění.
V posledních týdnech si nebývale hodně lidí zařizuje nebo mění penzijní připojištění. Od příštího roku se totiž mění podmínky pro získání státního příspěvku.
Protože většina lidí nemá podle exkluzivního průzkumu Českého rozhlasu dostatek informací o důchodové reformě a nerozumí změnám, které se chystají, je zde několik praktických rad, které přijdou vhod zejména v této době. Prodejci penzijního připojištění totiž vstupují do ofenzivy a snaží se získat co nejvíce klientů. Někdy je jejich přesvědčování pro neinformovaného člověka až zavádějící.
Penzijní reformy řeší aktuálně i další evropské země. Podle německé ministryně práce reálně hrozí v důsledku penzijních reforem celé široké střední vrstvě chudoba. Problémem se zaobírá i vláda Roberta Fica na Slovensku, kde chce posílit první, průběžný pilíř důchodové reformy na úkor pilíře druhého.
Problémy kolem nového systému na evidenci vozidel ještě neskončily a stát už chystá další centrální registr, tentokrát penzí. Spuštěn má být naostro už za pět měsíců.
Část klientů penzijních fondů, kteří letos chtěli přestoupit k jinému fondu, odejde s nepořízenou. Řada výpovědí doručených fondům na konci února na poslední chvíli je totiž nekompletní, obsahuje chyby nebo došla pozdě.