penzijní fondy

penzijní fondy v textech na iROZHLASU

52:29

|Martin Veselovský, Petra Benešová, Kateřina Kozmová |Ekonomika

Možnost vystoupení z 2. důchodového pilíře je nesmysl, tvrdí kritici návrhu

Stát chce nalákat více lidí do druhého pilíře důchodového spoření. Ministerstvo financí navrhuje, aby lidé do čtyřiceti let mohli vstoupit do systému i příští rok. O spoření byl zatím malý zájem. Penzijní fondy by i příští rok přijímaly klienty, kterým bude od 35 do 40 let. Za současných podmínek přitom mají starší ročníky čas už jen týden. Dalším z návrhů je možnost vystoupení ze systému.

4:35

|Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar |Ekonomika

Penzijní fondy budou dál lákat na vstup do druhého pilíře, jeho zrušení se nebojí

Penzijní fondy, které se chtějí účastnit druhého pilíře důchodové reformy, budou dál pokračovat v přípravách na spuštění tohoto systému k začátku příštího roku. Některé z fondů se ale rozhodly zůstat stranou – vzhledem k nejistotě, která podle nich provází druhý pilíř, pokud se k moci dostanou sociální demokraté. Ostatní fondy ale chtějí rozptýlit obavy a plánují intenzivnější vysvětlování výhod reformy.

3:00

|Jitka Hanžlová, Marína Dvořáková |Ekonomika

Penzijní připojištění není povinné. Od roku 2013 navíc projde změnou

Protože většina lidí nemá podle exkluzivního průzkumu Českého rozhlasu dostatek informací o důchodové reformě a nerozumí změnám, které se chystají, je zde několik praktických rad, které přijdou vhod zejména v této době. Prodejci penzijního připojištění totiž vstupují do ofenzivy a snaží se získat co nejvíce klientů. Někdy je jejich přesvědčování pro neinformovaného člověka až zavádějící.

|Klára Stejskalová, Vojtěch Berger, Marína Dvořáková |Ekonomika

Klíč k úspěšné reformě penzijních systémů hledají i sousedé Česka

Penzijní reformy řeší aktuálně i další evropské země. Podle německé ministryně práce reálně hrozí v důsledku penzijních reforem celé široké střední vrstvě chudoba. Problémem se zaobírá i vláda Roberta Fica na Slovensku, kde chce posílit první, průběžný pilíř důchodové reformy na úkor pilíře druhého.