Sněmovna má opět na programu mateřskou a nemocenskou
Poslanci by měli rozhodnout o tom, jestli vrátit mateřskou na loňskou úroveň, a o znovuproplácení prvních tří dnů nemoci. Projednávání novely zákoníku práce z dílny KSČM, která s tím počítá, sněmovna ve středu přerušila.
Další politické strany ale prosazují obě změny i jednotlivě. Osud návrhu komunistů proto není jistý. Nejvíc šancí na přijetí má úprava mateřské. Milada Ríchterová zároveň připomíná, že o proplácení prvních dnů nemocenské usilují kromě komunistů i sociální demokraté.
Na téma jednání o mateřské a nemocenské mluvila s několika poslanci Milada Richterová
V současnosti totiž platí takzvaná karenční doba, během které v prvních třech dnech nemoci nemá zaměstnanec na nemocenskou nárok. Předkladatel novely Miroslav Opálka z KSČM k tomu upřesňuje:
"Karenční doba by se měnila, že by se vyplácely první tři dny stejně jako čtvrtý až čtrnáctý. Co se týká mateřské, byl by to návrat před stav minulého roku, to znamená bylo by to asi o 20 procent více, než je vypláceno nyní."
Proplácení prvních tří dnů
Kromě zrušení takzvané karenční, tedy čekací lhůty, navrhl komunistický poslanec Opálka zavést také proplácení náhrady mzdy na všechny kalendářní dny. Podle nyní platné úpravy se platí náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti jen za pracovní dny či placené státní svátky.
ODS ale tvrdí, že se systém neproplácení prvních tří dnů nemoci osvědčil. Exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS mimo jiné zdůraznil, že se daří míru pracovní neschopnosti snižovat.
Levice považuje opatření proti zneužívání dávek za asociální a chce ho zrušit. Potvrzuje místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach: "Systém prvních tří dnů neplacené nemoci není správný. Navíc při souběhu s placením poplatků ve zdravotnictví a dlouho nevalorizovanou minimální mzdou. Takže je to naše zásadní priorita. Druhá věc - můžeme hovořit o tom, jaká má být výše náhrady za první tři dny." Vyjádřil se také pro návrat mateřské na původní výši.
Komunistický návrh, který i s úpravou mateřské počítá, je jednou z předloh, která podle kritiků zvýší rozpočtový schodek. Proto k němu znovu zopakoval po ministrovi práce a sociálních věcí Petru Šimerkovi i ministr financí Eduard Janota negativní stanovisko vládního kabinetu:
"Stanovisko vlády bude negativní ke všem návrhům, které tady přijdou na přetřes, a budou redukovat schválený rozpočet, a to jak na straně příjmů, tak na straně výdajů."
Lidovci pomohou
Konkrétně se záměrem vrátit mateřskou na loňskou úroveň pomohou levici i lidovci. Rádiu Česko to potvrdil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda: "Pokud jde o novelu KSČM, tak podporujeme jenom otázku mateřské. Náš návrh je jediný spravedlivý, protože počítá s tím, že se diskriminace maminek na mateřské dovolené započítává od 1. ledna tohoto roku. To znamená, doplatí se ty peníze po dobu celého roku. A já doufám, že tento návrh nakonec zvítězí."
Snížení mateřského příspěvku bylo schváleno v září ve vládním úsporném balíčku, a to ze 70 procent vyměřovacího základu na 60. Žena, která před nástupem na mateřskou brala například 20.000 korun hrubého, tak letos dostává o 2000 korun méně.
To, stejně jako proplácení prvních tří dnů nemocenské dlouhodobě kritizují a odmítají podpořit kromě občanských demokratů i poslanci TOP 09. Místopředseda této nové strany, exministr financí Miroslav Kalousek vysvětluje proč:
"Je to součást dlouhodobých dohod o snižování mandatorních výdajů, o brzdění růstu deficitu. Ta dohoda byly porušena již při jednání o státním rozpočtu a teď je torpédován i schválený státní rozpočet těmito návrhy. Nelze to podpořit. Budeme samozřejmě proti," potvrdil Rádiu Česko i stanovisko poslanců TOP 09, místopředseda strany Miroslav Kalousek.