„Rodiče, zpravidla ženy, si po tak dlouhé době, kterou se svými dětmi strávili, často nevěří. Je tam obrovská ztráta sebedůvěry. Říkají: Už ani nevím, jak se ovládá kopírka,“ říká Andrea Bohačíková.
Sněmovna podpořila v prvním kole novelu poslanců TOP 09, která by zvýšila mateřskou pro rodiny se středními a vyššími příjmy. Návrh kritizovala hlavně levice, jeho zamítnutí ale nepožadovala.
Evropská komise chce lidem zajistit jednodušší skloubení pracovního života s péčí o rodinu. Podle eurokomisařky Věry Jourové je potřeba víc využívat zkrácených úvazků, flexibilnější pracovní dobu nebo práci z domova. Týkat by se to mělo matek i otců.
Střelkyně Kateřina Emmons se do Světového poháru vrátila po mateřské přestávce druhým místem. Ve finále vzduchové pušky v Mnichově ztratila na vítěznou Signgapurku Velosovou pouhé tři desetiny bodu.
Logo atletického mistrovství světa by se klidně dalo použít i na nějaký exhibiční závod s názvem Moskevská tyčka. Před schématickým nákresem věže Kremlu je silueta skokanky o tyči. I kdyby v pozadí nebyla ruská vlajka, podle vlajícího copu se dá poznat, že jde o Jelenu Isinbajevovou. Jednoznačný symbol letošního mistrovství světa v atletice.
Maminky se vracejí z mateřské dříve do práce. Vyplývá to například z informací občanského sdružení APERIO. To tento nový trend ve velké míře zaznamenává od letošního ledna.
Nezaměstnanost v Česku v květnu sice klesla na 8,2 procenta, ale Jesenicko se nadále řadí k regionům s nejvyšším počtem lidí bez práce. O jedno pracovní místo se tu perou desítky uchazečů. Někteří čekají na svou šanci, někteří naopak boj vzdali a jiní se vrhli třeba na podnikání. A i kvůli tomu teď jesenické Mateřské centrum Krteček nabízí ženám kurz, jak založit živnost.
|Tomáš Medek, David Hartmann, Michaela Vydrová|Zprávy z domova
Matky se v dalších týdnech dočkají části mateřské, o kterou přišly na začátku roku, poté co ji vláda snížila. Česká správa sociálního zabezpečení jim začne v říjnu peníze vracet.
Mateřská se ode dneška vrací na loňskou, tedy vyšší úroveň. Začíná totiž platit příslušná změna zákona. Kamil Vařeka z České správy sociálního zabezpečení ale upozorňuje, že většina rodičů na mateřské pocítí změnu až v červenci.
Matky, které jsou doma s dětmi, budou od 1. června dostávat vyšší mateřskou. Rozhodli o tom dnes poslanci, když většinou 111 hlasů přehlasovali veto prezidenta. Zvýšení mateřské by pro matky mělo znamenat polepšení si až o několik tisíc měsíčně.
Maminky na mateřské by po dnešku mohly mít definitivně jasno, jestli se bude mateřská zvyšovat na loňskou úroveň. Konečné slovo by totiž měla říct sněmovna.
Matky zatím s vyšší mateřskou počítat nemohou. Prezident Václav Klaus podle očekávání vetoval zákon, kterým by se vrátila výše mateřské na loňskou úroveň. Matkám by se navíc dorovnala od ledna a znovu by bylo zavedeno proplácení prvních tří dnů ošetřovného.
Poslanci v úterý přehlasovali veto senátu k novele zákona o nemocenském pojištění. Návrh, který předložili lidovci, má zvýšit mateřskou na úroveň loňského roku. Jeho součástí je také opětovné proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci.
Více než 200 bodů je v návrhu programu odpoledne začínající schůze sněmovny. Většinu z nich ale poslanci rozhodně během necelého týdne projednat nestihnou. Jde hlavně o normy ve druhém a třetím čtení. Hlasovat se ale bude i o předlohách, které poslancům vrátili senátoři nebo prezident.
Lidovecký návrh na zpětné navýšení mateřské v Senátu narazil. Pravice ho odmítla s tím, že by dál prohloubil zadlužovaní státu. Boj o mateřskou se tak přesouvá zpátky do sněmovny. K přehlasovaní veta horní komory je potřeba nejméně 101 poslanců.
O vrácení mateřské na loňskou úroveň mají DNES rozhodovat senátoři. Návrh příslušné novely KDU-ČSL, který schválila sněmovna i hlasy levice a zelených. Kvůli zvyšování výdajů státního rozpočtu to odmítají zástupci ODS a TOP 09. Ti mají v horní komoře parlamentu většinu a jednání o normě oddalovali.
Senát má rozhodnout, zda se mateřská vrátí na loňskou úroveň. Lidovecká novela prošla ve sněmovně díky hlasům levice a zelených, v horní komoře ale zřejmě narazí na odpor pravice. Ta má v Senátu většinu. Proti schválení normy budou zákonodárci z ODS i TOP 09. Podle nich by její přijetí znamenalo další zadlužovaní státu.
Senátoři se kvůli vrácení mateřské na loňskou úroveň sejdou příští týden. ČSSD se nepodařilo prosadit, aby zákonodárci v horní komoře návrh posoudili už tento čtvrtek. Získali by tak víc času na to, aby navýšení mateřské dostali na stůl opět poslanci a pak prezident.
Žen, které chtějí spolu s péčí o malé dítě alespoň částečně pracovat, stále přibývá. Důvody jsou jak ekonomické, tak osobní. Zůstat i po odchodu na mateřskou v kontaktu se svým zaměstnavatelem ale není úplně jednoduché. I když oba chtějí. Žena nemůže pobírat příspěvek v mateřství a zároveň - i když částečně - vykonávat stejnou pozici, na které pracovala před porodem.
Prezident republiky dnes na Pražském hradě při představování své nové knihy Rok sedmý zopakoval, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu. Návrhem na zvýšení mateřské na loňskou úroveň se bude ještě zabývat Senát.
Poslance dnes opět čeká boj o schválení programu mimořádné schůze. Ta dnešní by měla projednat komunistické návrhy na zrušení stropů sociálního a zdravotního pojištění i tří dnů bez nemocenské nebo navýšení mateřské. Proti projednání těchto norem je pravice. Úplně všechny návrhy, nevyhovují podle Zdeňka Škromacha ani ČSSD. Ta ale, na rozdíl od ODS, program schůze podpoří.
Je to jediný bod mimořádné schůze, na kterém se poslanci bez námitek shodli. Zvýšení mateřské na loňskou úroveň navrhli lidovci, podpořili je i sociální demokraté, komunisté i zelení. Proti byly TOP 09 a ODS, k zablokování schůze ale neměly dost hlasů. Občanští demokraté prý nechtějí jednání zdržovat.
5:59
|Igor Maňour, Jana Zemanová, Milada Richterová, Veronika Sedláčková|Zprávy z domova
Sněmovna sice schválila program mimořádné schůze svolané z podnětu levice, na hlasování o zvýšení mateřské na loňskou úroveň, proplácení celé doby nemoci a zrušení zdravotních poplatků ale nedošlo. Je úterý, a proto poslanci hlasovat o zákonech zařazených ve třetím čtení nemohou.
Poslanci by měli rozhodnout o tom, jestli vrátit mateřskou na loňskou úroveň, a o znovuproplácení prvních tří dnů nemoci. Projednávání novely zákoníku práce z dílny KSČM, která s tím počítá, sněmovna ve středu přerušila.
Navýšení mateřské na loňskou úroveň dostalo u poslanců šanci. V prvním čtení totiž podpořili návrh ČSSD, který se tak snaží snížit dopady Janotova balíčku úsporných opatření.
Zvýšení mateřské na loňskou úroveň a zrušení prvních tří dnů nemoci zdarma, o tom by dnes mohli rozhodnout poslanci poté, co odhlasují program lednové schůze sněmovny. Obě změny obsahuje komunistická novela zákoníku práce. Její autor, poslanec KSČM Miroslav Opálka věří, že alespoň mateřská by mohla v dolní komoře uspět. Současně ale mateřskou i změny proplácení prvních tří dnů nemoci prosazují další politické strany samostatně.
8:30
|Veronika Malá, Rádio Česko, Marika Táborská|Zprávy z domova
Poslanci sociálního výboru sněmovny dnes budou probírat výši mateřské a mimořádný příspěvek k penzi. Budou totiž rozhodovat o návrhu lidovců na zachování mateřské na loňské úrovni a o plánu sociálních demokratů na vyplacení mimořádného příspěvku k důchodům. Oba návrhy se snaží zmírnit dopady tzv. Janotova balíčku protikrizových opatření na některé skupiny lidí.