Poslanci budou řešit mateřskou a příspěvek důchodcům
Poslanci sociálního výboru sněmovny dnes budou probírat výši mateřské a mimořádný příspěvek k penzi. Budou totiž rozhodovat o návrhu lidovců na zachování mateřské na loňské úrovni a o plánu sociálních demokratů na vyplacení mimořádného příspěvku k důchodům. Oba návrhy se snaží zmírnit dopady tzv. Janotova balíčku protikrizových opatření na některé skupiny lidí.
Předseda výboru Zdeněk Škromach (ČSSD) se domnívá, že minimálně mateřská by ve výboru podporu najít mohla. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by se ale dohodnutý balíček už neměl měnit. I proto ODS nesouhlasí ani s návratem mateřské na loňskou výši. Výsledek jednání výboru je doporučením pro celou sněmovnu.
Zpráva o postupu důchodové reformy
Členové sněmovního výboru pro sociální politiku dnes dostanou do rukou zprávu o postupu důchodové reformy v Česku. Ale bude co projednávat? Hlavní politické síly se za poslední roky nebyly schopné ani sejít v plném počtu, aby si vztah ke stavebním kamenům reformy penzí ujasnily.
O důchodové reformě diskutovaly na Rádiu Česko poslankyně Anna Čurdová a Dagmar Molendová
Opravdu pozorný zájemce o politické dění přece jen drobný posun zaznamenal. Občanští a sociální demokraté přinejmenším nutnost zásadní reformy nezpochybňují. Od začátku roku platí změny, které mají čím dál přetíženějšímu systému aspoň ulehčit.
Ministr financí Eduard Janota povolal zpátky do služeb státu autora dosavadních návrhů reformy penzí Vladimíra Bezděka. A podle jeho názoru šance na její prosazení stoupá.
Politiky k tomu podle šéfa nově zřízené expertní komise ministerstva financí pro přípravu důchodové reformy Vladimíra Bezděka donutí ohromný dluh důchodového systému - v roce 2009 se vyšplhal na 30 miliard korun.
Poslankyně ČSSD Anna Čurdová na Rádiu Česko připomněla, že k prosazení "rozumné" důchodové reformy je zapotřebí široká politická shoda.
"A musí být také vláda, která bude mít silný mandát tuto reformu prosadit. Pan ministr Janota a pan Bezděk jsou bezpochyby velice kvalitní a dobří úředníci, nicméně to rozhodnutí bude muset vždycky být politické," uvedla Čurdová.
Podle poslankyně ODS Dagmar Molendové se na stavu důchodové reformy v Česku odráží situace na naší politické scéně. Vliv na ni bude mít i nynější ekonomická situace.
"Nicméně si myslím, že i pro politiky by měla být vize do budoucna, aby dnešní čtyřicátníci, třicátníci měli nějakou jistotu, jaké budou mít důchody a jak se mají na své stáří připravit už nyní," řekla v rozhovoru pro Rádio Česko.